Co vypovídá stolice vašeho psa o jeho zdraví?

Stolice u psa možná není tím nejpříjemnějším tématem k diskuzi, to však neznamená, že bychom jej měli ignorovat. Jedná se totiž o velice spolehlivý obraz zdraví vašeho psa – a pokud si případných abnormalit všimnete zavčas, můžete jemu i sobě ušetřit spoustu trápení.

Pravidelnému či občasnému sbírání exkrementů se nevyhne žádný páníček. Při této činnosti stojí za to věnovat jim trošku pozornosti a zhodnotit, zda je vše v pořádku. Jak má ale stolice u zdravého psa vypadat? Dnešní článek vám tuto problematiku osvětlí.

Na co byste se měli zaměřit?

1. Barva

Barvy si pravděpodobně všimnete jako první. Za ideální se považuje tmavě hnědá. Na základě jídelníčku i míry hydratace se může trošku měnit, nemělo by se však jednat o zásadní rozdíl.

Zbystřete hlavně v případech, kdy je barva stolice:

  • černá – to může značit krvácení v horním trávicím traktu,
  • červená – může znamenat krvácení ve spodním trávicím traktu, ale také podrážděný konečník,
  • šedá nebo žlutá – často značí onemocnění slinivky břišní, ledvin či žlučníku.

Barevné spektrum, se kterým se můžete setkat u stolice vašeho psa, je mnohem širší. Výše uvedené barvy však často značí problémy, které vyžadují návštěvu veterináře.

Pakliže se například setkáte se zelenou, váš miláček pravděpodobně snědl značnou dávku trávy.

2. Konzistence

V momentě, kdy hovínko seberete, si všimnete jeho konzistence. V té hraje nejzásadnější roli strava, konkrétně obsah vlákniny. Jestliže se dá snadno sebrat ze země, je vlhké a svou konzistencí působí jako plastelína, máte „vyhráno“. Tvarem by měl exkrement připomínat housenku či klobásu.

V případě, že je stolice u psa příliš řídká, je podrážděný trávicí trakt – a to vlivem přemíry vlákniny ve stravě, přítomnosti parazita nebo například virózy. Na druhou stranu vysoká tuhost může znamenat dehydrataci. Spousta páníčků krmí svoje chlupáče výhradně granulemi, jídelníček však doporučujeme zpestřovat. Zelenina i ovoce obsahují spoustu vody, částečně tedy nahrazují pití z misky, ke kterému se váš pes možná tolik nemá.

Jen si dávejte pozor na dráždivé potraviny, jako je česnek, cibule nebo chilli. Pro psy je také toxické hrozno či avokádo. Obecně nejvhodnějšími druhy ovoce pro psa jsou jablka, hrušky nebo banány. U zeleniny popřemýšlete například nad mrkví, brokolicí nebo sladkými bramborami.

Problém s konzistencí často brzy vymizí sám. Veterináře navštivte v případě, že přetrvává déle než jeden den.

3. Obsah

Kontrolu obsahu většina z nás neprovádí, protože vyžaduje bližší zkoumání. Svou pozornost si však jistě zaslouží. Vnitřek exkrementu by neměl vypadat jinak než jeho zbytek. Dávejte pozor v případě, že v něm najdete:

  • Červy – včetně dlouhých a hubených škrkavek nebo segmentů tasemnice, které připomínají zrnka rýže. Stolice u psa by se vždy měla kontrolovat za čerstvého stavu, po několika hodinách už se jí totiž zpravidla živí nejrůznější druhy hmyzu, které tam na začátku vůbec nebyly. Paraziti však mohou být přítomni i v případě, že je nevidíte. Přesně proto jsou tak důležité preventivní návštěvy veterináře, který vašemu psovi čas od času naordinuje antiparazitikum.
  • Cizí objekty – jako jsou kusy plastu, kamení nebo dokonce vašich ztracených ponožek.
  • Srst – pokud váš pes žere vlastní srst, na vině může být stres, alergie, onemocnění kůže, ale také nuda.

4. Povlak

Má stolice u vašeho psa povlak? Neměla by, jeho přítomnost totiž značí, že je něco v nepořádku. Nejčastěji se váš parťák potýká s produkcí hlenu, která obvykle doprovází průjem popsaný výše. Není třeba panikařit, hlen se vytratí, jakmile se trávicí trakt dá opět do normálu.

Většina abnormalit ve stolici se sama urovná během 24 hodin. Pro efektivní rekonvalescenci i prevenci dbejte na dostatek vitamínů a minerálů ve stravě. Nicméně pokud se potýkáte s výstražnými barvami nebo parazity, návštěvu ošetřujícího veterináře byste neměli odkládat. Jen ten dokáže stanovit diagnózu a naordinovat vhodnou léčbu, která vašemu psovi rychle navrátí zdraví.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Unsplash – Martin Dalsgaard

Jak fungují trávicí enzymy psa?

Pět nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme ve výživě psa

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz