Objevování a značkování nových míst je pro naše čtyřnohé parťáky hotovou extází. Díky tomu se jim totiž dostává spousty podnětů, které na jejich vyšlapaných cestičkách při pravidelném venčení nedosáhnou. To si spousta páníčků uvědomuje, a tak každoročně bere svoje pejsky i na dovolenou — cestování se psem však není jen tak a často mu předchází spousta starostí a vyřizování formálních záležitostí.
Co se však týče Evropy, ta je ohledně cestování se psem obecně vcelku benevolentní. Jsme kontinentem milovníků domácích mazlíčků — když se tedy podíváme na srovnání světových zemí s nejpřívětivějším přístupem ke psům, většina z nich se nachází právě v Evropě. A ano, v takových seznamech je po Francii, Švýcarsku, Itálii, Nizozemí nebo třeba Rakousku i Česká republika.
Nicméně když se rozhodnete vydat na dobrodružství po Evropě po boku vašeho psa, v závislosti na konkrétních zemích vás čeká odlišný objem starostí a povinností.
Při návštěvě země v rámci Evropské unie bude situace jednodušší
Pokud máte v plánu navštívit jednu nebo více zemí v rámci Evropské unie, na cestování se psem se budou s největší pravděpodobností vztahovat ta stejná pravidla. Váš pes bude muset být očipovaný, naočkovaný proti vzteklině a také bude muset mít platný evropský pas zvířete v zájmovém chovu, který má právo vydat každý schválený veterinář.
Tyto náležitosti vám budou stačit i v případě cesty do několika zemí, které součástí Evropské unie nejsou. Mezi ty patří Andorra, Gibraltar, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán.
Před překročením hranic se psem některé země také vyžadují, aby váš pes byl čerstvě odčervený. Tato podmínka se vztahuje na Finsko, Irsko, Maltu, Norsko a Spojené království.
A co se týče očkování proti vzteklině, berte na vědomí, že se o něj budete muset postarat nejméně 21 dní předtím, než překročíte hranice vaší prázdninové destinace.
Psa radši neberte na Island či Faerské ostrovy
I když je Evropa kontinentem vášnivých pejskařů, některé země jsou ohledně cestování se psem přísnější. Řeč je zde o Islandu, kde musíte počítat s 30denním umístěním vašeho psa do karantény — a to kompletně na vaše náklady. A pokud se s vaším psem chcete podívat na Faerské ostrovy, vaše dovolená musí trvat minimálně tři měsíce. Tato země totiž import čtyřnohých parťáků na kratší dobu nepovoluje.
Vlak, letadlo, nebo snad dálkový autobus?
Pokud chcete vzít vašeho psa na dosud nepoznaná místa, klíčovým faktorem pro to, jestli dostanete zelenou, bude také způsob dopravy.
Vlaky jsou velice oblíbenou variantou hned z několika důvodů — většinou se totiž dostanete na rozumnou cenu, dokážou vás odvézt přímo do center měst a v neposlední řadě také mívají příznivé podmínky pro cestování se psem.
Jednou z mála výjimek je však železniční společnost Eurostar, která zprostředkovává přepravu z Francie do Londýna přes Eurotunel. Ve vlaku tohoto typu totiž psi nejsou povoleni.
Přesná pravidla pro cestování se psem ve vlaku se mohou lišit společnost od společnosti a země od země. Některé z nich například neumožňují ve vlacích přepravovat větší psy — pouze ty menší, a to samozřejmě v přepravce.
Vždy se tedy o daných podmínkách informujte předem. A pokud vašeho psa bude možné přepravit vlakem, počítejte s extra poplatkem.
Vhodnou alternativou (a často také jedinou možností) je letět. Pokud chcete do letadla vzít menšího psa, s největší pravděpodobností ho budete moci mít přímo u sebe v kabině.
To však neplatí pro Spojené království (a někdy Irsko). S výjimkou vodicích psů totiž do této země není možné přepravovat jakékoli psy v kabině. A to ani v případě, že by člověk chtěl cestovat se psem přímo v rámci jednotlivých regionů této země.
Létání se psem se v takovém případě řeší tak, že se pes, nehledě na jeho velikosti, převáží v nákladním prostoru. Některé letecké společnosti však neumožňují ani tento způsob.
Pokud máte v plánu letět se psem, nezapomeňte mu při online rezervaci zakoupit letenku. V případě, že taková možnost v online formuláři není, zavolejte do letecké společnosti, abyste si ověřili dostupnost. Hovor můžete využít i k tomu, abyste se zeptali, jak velká může být přepravka nebo zda je potřeba dodržovat jakákoli jiná pravidla při převážení psa.
V poslední řadě se pojďme pobavit o dálkovém autobusu. Pokud uvažujete o tom, že využijete tento způsob dopravy se psem, máme pro vás špatnou zprávu. S takovou možností se totiž setkáte jen zřídkakdy.
Samozřejmě, řidiče se někdy dá přemluvit, nicméně na to se nedá spoléhat. To znamená, že tam, kde je to možné, využijte vlak nebo letadlo. Pokud to možné není, radši vašemu psovi na dobu vaší dovolené sežeňte hlídání.
A co lokální transport napříč danou zemí?
Obecně většina lokálních vlaků, meter, tramvají a autobusů umožňuje cestování se psem, i zde se však můžeme setkat s výjimkami. Například v Madridu byla přeprava psů bez přepravky metrem povolena až v roce 2016. Musejí však cestovat v zadní části metra a ve špičce s nimi není možné cestovat vůbec.
Liší se také podmínky ohledně jízdenek. Ve většině případů mohou menší psi v přepravkách jezdit zadarmo. Pro větší psy však už často budete muset zakoupit dětskou jízdenku či jízdenku speciálně uzpůsobenou na přepravu psa.
Zapůjčení auta jakožto nejjednodušší řešení
V rámci lokálního transportu si můžete také vypůjčit na určitou dobu auto. To je samozřejmě obrovskou výhodou, protože si nemusíte dělat starosti s jízdními řády či jízdenkami.
Nabízí se zde také větší volnost pohybu, berte však na vědomí, že spousta městských center disponuje velice drahým parkováním, nebo může dokonce zakázat přístup vozidlům, která nejsou lokální.
Předtím, než si auto vypůjčíte, se ujistěte, že je v něm možné převážet psa. A pokud ano, dejte na sedadlo, kde bude přebývat, deku. Díky tomu se budou chlupy držet primárně na ní a ne na sedadle jako takovém, díky čemuž se vyhnete potenciálním problémům při vracení auta.
Dbejte také na zásady bezpečnosti při cestování se psem v autě. Bezpečnostní pásy či přepravky jsou naprostou nutností pro ochranu zdraví nejen vašeho psa, ale i vás.
Zvolte ubytování, které povoluje pobyt se psem
V neposlední řadě byste také měli zvolit ubytování, kde váš čtyřnohý parťák nebude na obtíž. I v tomto ohledu je Evropa obecně velice benevolentní, existují však místa, kde je takových penzionů či hotelů pomálu.
Například ve finských Helsinkách je 84 % hotelů, které umožňují pobyty se psem (o něco méně jich má pak Zurich a Berlin). Nicméně pokud se budete chtít se psem ubytovat například v Dublinu, mohl by to být problém. Takových hotelů tam jsou totiž pouhá 4 procenta (v Lisabonu či Londýně se setkáte s podobným číslem).
I v tomto případě byste se tedy měli stoprocentně ujistit, že váš budoucí hotel či penzion přijímá i psy. Rozhodující může být i velikost vašeho psa, některé hotely totiž umožňují pobyt pouze se psy menšího vzrůstu.
S našimi psy trávíme podstatnou část života — je tedy logické, že je chceme angažovat do co možná nejvíce aktivit, kterým se věnujeme. A prázdniny jsou jedna z těch hlavních. Předtím, než se s vaším psem vydáte na dobrodružství, byste měli být dostatečně informováni o tom, jaké máte možnosti — co je totiž v jedné zemi povoleno, může být naprosto nepřípustné v druhé.
Tak jako tak vám přejeme nádhernou a ničím nerušenou dovolenou po boku vašeho nejlepšího přítele.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pixabay