Každý páníček ví, že psi mají více tváří stejně jako lidé.
Dokážou být ta nejroztomilejší a nejhodnější stvoření na světě, avšak jako mávnutím kouzelného proutku se mohou proměnit na krvelačné predátory. Jakou tvář vám budou ukazovat se téměř vždy odvíjí od okolností.
Agresivní pes vám může do značné míry zkomplikovat život. Máte totiž pocit, že nikdy nedokážete předpokládat, jak bude na různé podněty reagovat. Může vás tížit neustálá obava, že váš pes zaútočí, a to nejen na vás, ale i ostatní zvířata či kolemjdoucí, se kterými se setkáte v rámci vašeho venčení.
Nedivíme se. Pokud takovému problému čelíte, není na co čekat a je potřeba situaci začít řešit dřív, než dojde ke katastrofě. Agresivita je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají pomoc profesionálních chovatelů, psích psychologů a také veterinářů. Napravit takové chování chce totiž poměrně hodně úsilí.
Co je to psí agrese?
Když se řekne agresivní pes, na mysl vám jistě přistane představa o psovi, který přehnaně štěká a kouše. Agresivita se však může projevovat u každého psa trošku jinak – zatímco u jednoho psa se ukazuje v podobě vrčení, pro druhého znamená naprosto nezvladatelný stav, v jehož zápalu může dojít k ublížení na zdraví.
Nejdůležitějším krokem v řešení psí agrese je rozpoznání jejího spouštěče. Pak je totiž možné učinit patřičné kroky, které povedou ke zmírnění nebo úplné eliminaci tohoto vážného problému.
U psů se můžeme setkat s hned několika druhy agrese a mezi ty hlavní patří:
- Teritoriální agrese: pes se tak snaží chránit svoje místo nebo váš dům před potenciálním vetřelcem.
- Protektivní agrese: pes ochraňuje členy jeho smečky před jiným zvířetem nebo člověkem. Tato forma agrese je naprosto typická pro feny, které střeží svá štěňata.
- Posesivní agrese: pes chrání svoje jídlo, hračky nebo jakýkoli jiný předmět, který pro něj má hodnotu.
- Sociální agrese: pes reaguje agresivně v sociálních situacích, tedy třeba v případě, že se potká s jiným psem.
- Sexuální agrese: dva psi na sebe mohou být agresivní, když soupeří o pozornost potenciální partnerky.
- Agrese na základě strachu
- Agrese na základě bolesti
Psí agrese je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé odkládají psy do útulků.
Varovné signály psí agrese
Pokud budete pozorně sledovat chování psa, můžete si všimnout varovných signálů, že brzy vystartuje.
Dávejte si tedy pozor na:
- náhlé strnutí
- ocas mezi nohama
- uši obrácené směrem dozadu
- pevně uzavřenou tlamu nebo rty natažené přes zuby
- vyceněné zuby
- agresivní oční kontakt
- rychlou chůzi sem a tam
- vrčení a štěkání
- plížení se k člověku nebo jinému zvířeti
- kousání „naprázdno“
- kousání
Pokud si těchto znamení nebudete všímat, brzy se může stát, že se z vašeho mírumilovného miláčka stane šelma, kterou nebude možné kontrolovat.
Neznamená to, že je s vaším psem něco špatně, ale spíše to, že je opravdu nejvyšší čas začít jednat a spojit se s odborníkem, který vám pomůže vašeho psa zklidnit.
Jak tedy konkrétně řešit psí agresi?
Navštivte vašeho veterináře
Psi, kteří za normálních okolností nejsou agresivní, ale náhle se tak začnou chovat, se mohou potýkat se zdravotním problémem. Může se jednat například o nedostatečnou funkci štítné žlázy, bolestivá zranění nebo mnohem vážnější choroby, jako je například encefalitida, epilepsie či nádor mozku.
Váš veterinář vám tak pomůže určit, odkud vítr vane a pokud zdravotní problém diagnostikuje, tak navrhne i vhodnou léčbu, zpravidla založenou na medikaci.
Navštivte profesionála na výcvik psů
Pokud veterinář vyloučil jakýkoli zdravotní problém, je načase navštívit odborníka, který se specializuje na výcvik a chování psů. Psí agrese je závažný problém, jenž byste se neměli pokoušet napravit sami!
Odborník vám pomůže určit, co je spouštěčem agresivního chování a navrhne „léčebný“ plán, který budete ve spolupráci s ním dodržovat.
Vytvořte plán
Odborník vám nejčastěji navrhne akční plán, který se bude s velkou pravděpodobností zaměřovat na vytváření pozitivních asociací – tak si začne agresivní pes postupně spojovat jeho spouštěče s něčím příjemnějším.
Uveďme si to na příkladu psa, který je agresivní na cizí lidi. Takové chování se dá přeučit tím, že budete stát od někoho cizího natolik daleko, že pes člověka zaregistruje, ale nezačne ještě vrčet. To odměníte pamlskem. Postupem času se budete snažit tuto vzdálenosti zkracovat a psa neustále odměňovat za dobré chování. Pokud budete úspěšní, kompletně odstraníte tento spouštěč.
Tak se váš pes naučí, že cizí lidi znamenají pamlsky. Tento systém se dá aplikovat při korekcích reakcí na více spouštěčů.
Vašeho psa netrestejte!
To ho jen víc rozčílí.
Pokud začnete na vašeho psa, který je zrovna v zápalu agrese, křičet, s největší pravděpodobností se začne bránit. A to by vás mohlo bolet.
Trestání může vést i k tomu, že váš pes začne kousat bez varování. Dívejme se na to totiž logicky – to, že váš pes začíná vrčet, je perfektním signálem, že se necítí bezpečně. A pokud ho za to budete trestat, bude se tomu v budoucnu snažit vyhnout. A tak začne kousat rovnou a bez varování.
Zvažte užívání medikace
Bohužel někdy nestačí jen výcvik. Někteří psi pro zvládnutí problému potřebují i medikaci. Je potřeba pochopit, že pes, který je pod tlakem strachu nebo úzkosti, není schopen se naučit novým věcem.
Většina psů v takovém případě potřebuje prášky jen dočasně. Poradit se můžete opět u veterináře.
Život s agresivním psem není jednoduchý, ale nejedná se ani o žádnou tragédii, pokud problém začnete řešit dostatečně brzy. I když možná cítíte nejistotu nebo strach, berte na vědomí, že se jedná jen o poruchu chování, která se správnou socializací a výcvikem vyřeší. Pod nekompromisní maskou se totiž ukrývá jen citlivý a vystrašený pes.
Na základě závažnosti problému může řešení představovat cokoliv od jednoduché změny vaší rutiny po spolupráci s odborníkem a nasazení medikace.
A ať už bude mít léčebný plán jakoukoli formu, věřte, že pracovat na vztahu s vaším psem se vždy vyplatí. Jistě nám dáte za pravdu, že spokojenosti, kterou přináší harmonické soužití dvounohých a čtyřnohých členů domácnosti, se jen těžko může něco rovnat.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pexels.com – SplitShire;
Tajemství psí řeči těla aneb naučte se číst pocity vašeho mazlíčka