4 tipy, jak se připravit na horké dny

Tak člověče, tenhle způsob léta zdá se mi poněkud šťastnější, než být zavřený doma!

Možná vám to připadá předčasné, ale my si to z loňska moc dobře pamatujeme. Hektolitry potu, bezesné noci, teploty, které přes den atakují 40°C. A podobná vlna veder nás čeká pravděpodobně i letos, takže je dobré na ni sebe a svého chlupáče připravit. My lidé totiž máme svoje fígle, jak se s horkým počasím vyrovnat, třeba vychlazené pivo a nocování na dlaždičkách v koupelně. Naši psí přátelé jsou ale odkázaní na naší pomoc. A teď je bezvadný čas na přípravu!

Radši nestříhat

Vzhledem k tomu, že psi nemají potní žlázy, odvádějí nadbytečné teplo ze svého organismu jazykem, čenichem a také skrz polštářky tlapek. Chcete-li svého psa ochladit, nikdy ho neochlazujte náhle. Spíš mu doma zabezpečte příjemné prostředí. Větrejte hlavně brzy ráno, kdy je venku ještě chladněji, anebo až později v noci, kdy slunce nesvítí. Přes den nechávejte stažené rolety.

Nepodléhejte falešnému dojmu, že ostříhat psa na léto je to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Není to pravda. Psovi jeho srst slouží jako izolace nejen před chladem, ale i před horkem. Musí mít ovšem srst pravidelně pročesávanou, nikoli zplstnatělou.

Všechno o psí srsti na jednom místě? Zkuste to tady!

Změňte režim

I když to vypadá, že je váš pes velmi aktivní, v letním období ho nepřetěžujte. Ideální je trochu překopat režim vašich vycházek. venčete brzy ráno a pozdě večer. Pokud je opravdu vedro, klidně odpolední vycházku vynechejte a nechte psa odpočívat. Většina z nich totiž přímé odpolední sluníčko velmi špatně snáší a za klid vám budou vděční.

Zavolejte pomocníky

Kvalitní chladící podložku už dneska seženete v každém zverimexu. Pokud odcházíte přes den do práce a chcete mít jistotu, že vašemu psovi nehrozí přehřátí, tahle pomůcka vám skvěle poslouží. Sehnat se dají i chladící šátky nebo vesty. Když odcházíte, zatemněte a zavřete okna, aby váš byt co nejdéle držel chládek. Pozor na zapnutý větrák nebo agresivní klimatizaci, psi z ní mohou mít stejné zdravotní problémy jako lidé. Psovi můžete také nechat volný přístup do koupelny nebo do sklepa, kde se pes může trochu zchladit.

Voda je základ

To asi není třeba připomínat, ale bude to chtít velké množství vody, aby nedošlo k dehydrataci. U nás doma ji v létě psům necháváme ve velkých kýblích, aby nezteplala tak rychle.

Vedro je zákeřné hlavně pro štěňata, staré a nemocné psy, psy obézní a pro feny ve vysokém stupni březosti. Pac na to, že na ně nezapomenete a nebudete je nechávat doma samotné déle, než je nezbytně nutné.

A až vám to vedro dovolí, radši někam vyražte.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Josh Rakower on Unsplash

 

Podobné články:

https://www.puppydu.cz/pribehy/hrdinove-docasne-pece/

https://www.puppydu.cz/pribehy/sahneme-si-do-svedomi-pejskarska-etiketa/

Náš život se slepým psem – část 1. začátky

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz