Psi nám neustále vyjadřují svou náklonnost, a jedním ze způsobů je i pusinkování. Od toho však můžeme být snadno odrazeni, pokud cítíme nepříjemný zápach pokaždé, když se k nám přiblíží. To, že psovi smrdí z tlamy, sice není nic neobvyklého – jistá míra zápachu je naprosto normální. Pokud je však zápach intenzivní a chronický, pes se může potýkat se závažnějším problémem.
Zatímco menší plemena, starší psi a plemena s kratším čumákem jsou k zápachu z tlamy náchylnější, tlama zdravého psa by neměla chronicky zapáchat.
Pojďme si proto uvést 3 důvody, proč vašemu psovi může smrdět z tlamy, a také několik tipů, jak zápachu předcházet.
Zánět dásní
Jedná se o nejčastější příčinu zápachu z úst nejen u člověka, ale také u psa. Zánět dásní vzniká, když se v ústní dutině přemnoží „špatné“ bakterie a vytvoří přemíru plaku. Pokud plak neodstraníme, situace se bude nadále zhoršovat, čímž budou dásně trpět a může dojít až k paradentóze.
Předcházet těmto onemocněním je přitom snadné – stačí dbát na dostatečnou dentální hygienu. Podle některých statistik se uvádí, že 80 % psů starších 3 let trpí některým z druhů onemocnění dásní.
Nevyvážený střevní mikrobiom
O vlivu mikrobiomu na zdraví se v posledních letech intenzivně diskutuje. V dnešní době už se dobře ví, že střevní mikrobiom přímo souvisí s imunitním systémem, ale také například psychickým rozpoložením. Psovi smrdí z tlamy často proto, že jsou v jeho střevech přemnoženy špatné bakterie.
Tento jev je přímo způsoben nevhodným jídelníčkem. I strava psa by měla být pestrá a obsahovat dostatek všech potřebných vitamínů a minerálů.
Pokud má pes ve střevech přemnožené škodlivé bakterie, mohou produkovat spoustu zapáchajících plynů. Ty se pak dostávají do krevního oběhu a eventuálně jsou i vydechnuty. A zápach z tlamy je na světě.
Závažnější příčiny
Pojďme se přesunout k závažnějším příčinám, které sice mohou znít děsivě, ale rozhodně nemusí natropit tolik škody, jako kdybychom nechali situaci ladem. Pokud máte na jakékoli uvedené problémy podezření, neprodleně s vaším psem navštivte jeho ošetřujícího veterináře.
Cukrovka
Pokud tlama vašeho psa zapáchá sladce či dokonce ovocně, mohl by trpět cukrovkou. Ta se může mimo jiné vyznačovat také častým pitím či močením. Cukrovka se, stejně jako u lidí, dá léčit.
Onemocnění ledvin
Pes, jehož dech zapáchá jako výkaly, pravděpodobně nějaké spořádal. Pokud však zapáchá jako moč, neznamená to, že se stejným způsobem setkal s močí. Tento typ zápachu může signalizovat onemocnění ledvin.
Onemocnění jater
Pokud psovi smrdí z tlamy opravdu odporně a také zvrací, nemá chuť k jídlu a má lehce žlutě zbarvené dásně, pravděpodobně se potýká s onemocněním jater.
Jak zápachu z tlamy předcházet?
Jak jsme si už řekli na začátku, nejčastější příčinou, proč psovi smrdí z tlamy, je zánět dásní. V tomto smyslu je tedy opravdu klíčové dbát na dentální hygienu. Ve vašem oblíbeném zverimexu můžete zakoupit speciální kartáčky na psí zuby, které jsou při odstraňování plaku vysoce efektivní.
Vašemu psovi můžete také pořídit žvýkací hračky, které plak dokážou odstranit mechanicky a také podporovat produkci slin, které bakterie vyplavují.
Stav ústní dutiny vašeho psa pravidelně kontrolujte, abyste se ujistili, zda je potřeba v rámci vaší rutiny čištění zubů něco pozměnit.
Zánět dásní může být také způsoben nedostatkem vitaminu A, B2, B3, B5 nebo B9. V takových případech může být nutné tyto vitamíny suplementovat či zařazovat potraviny, které jsou na ně bohaté. Mohou to být třeba játra, ryby nebo banány (ty psi milují!).
Pokud se ani v takovém případě situace po nějaké době nezlepší a psovi stále nesnesitelně smrdí z tlamy, vždy ji konzultujte s vaším veterinářem. Může navrhnout dokonce i profesionální čištění.
Když psovi smrdí z tlamy, často nás to může naprosto odradit od mazlení, hraní a dalšího trávení času s naším miláčkem. To je ale velká škoda, protože i když je občas smraďoch, stejně vás bezpodmínečně zbožňuje a je rád za každou špetku vaší pozornosti. A spoléhá na to, že mu s jeho problémy pomůžete.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Helena Lopes – Pexels