Hele člověče, není nás nějak málo?
Jsou mezi námi tací, pro které psi představují celý život. A protože jenom žít se zvířaty jim připadalo málo, rozevřeli své srdce doširoka a začali němým stvořením pomáhat. Nezištně, na vlastní náklady a za velkého omezení životního komfortu pomáhají čeští dočaskáři psům, kteří by jinak nedostali šanci. O čem ta dočasná péče vlastně je?
Pamatuji si na první setkání s jedním člověkem, co se do poskytování dočasné péče pro psy obul s opravdovou vervou. Tenhle pán je typickou postavou jednoho z pražských parků. Každé ráno dorazí v doprovodu pěti až deseti často starých nebo nemocných pejsků, kteří u něj našli nový domov. Pár ranních rozhovorů s ním mě neskutečně inspirovalo. Tolik lásky a obětavosti pro tvory, kteří by strávili zbytek života v útulku nebo by třeba umřeli odložení u silnice v krabici. Rozhodla jsem se, že o téhle iniciativě by se mělo vědět.
Co je dočasná péče?
Dočasná péče je specifický druh pomoci nemocným a opuštěným zvířatům, kdy dobrovolník poskytuje péči v domácím prostředí, stará se o zvíře nebo zvířata a mezitím se mu snaží sehnat plnohodnotný domov. Často se to nepovede a dočaskáři končí v opravdu početnou smečkou. Domov zde naleznou opuštění psi, vyhozená štěňata, psi zabavení z důvodu nedostatečné péče a týrání, psí staříci, těžce raněná zvířata, prostě jakýkoli pes, který se ocitne v nouzi. Hlavní myšlenkou je, že domácí péče nemá na zvíře tak devastující vliv jako útulek nebo jiné nevyhovující prostředí.
Pamatujete na našeho Maisona? Ten je také z dočasné péče.
Pomoc bez hranic
Projekty dočasné péče nabízejí vše, co nedokáže nabídnout klasický útulek a je pro psi, kteří se do útulku z jakéhokoli důvodu nehodí. Mohou si tak užívat domácí prostředí, vycházky venku, socializaci i mazlení. Blahodárně na psi působí přítomnost ostatních psů, dočaskář pečuje se o psi, jakoby byli vlastní. Péče trvá, než se psovi najde vhodný domov. Předtím, než člověk do dočasné péče psa přijme, je zvíře prohlédnuté veterinářem, odčervené, očkované a očipované. Obvykle veterinář také řeší s dočasným páníčkem zdravotní problémy, kterých v případě opuštěných pejsků nebývá málo.
Harmonický domov
Dobrovolníci dočasné péče se snaží psovi vytvořit dočasný harmonický domov. Nové páníčky jim hledají podle toho, aby se pes do nového domova hodil. Hlídají, aby zvíře a nový majitel měli podobnou dynamiku, například vědí, že mladý nevylítaný divoch se nehodí ke starému člověku a podobně. U nového majitele také kromě zázemí posuzují zkušenosti, aby na ně pejsek nebyl moc velké sousto, aby ho zvládli usměrnit a vychovat. Při předání se podepisuje smlouva a hradí se poplatek, který se použije na financování péče o jiné potřebné pejsky. Dost často bývá adopce psa podmíněna kastrací v dospělosti.
Maisonův majitel Martin o zkušenosti s adopcí psa z dočasné péče říká: Dostal jsem kvalitní granule s sebou, postroj na psa a při nastalých budoucích zdravotních problémech paní přijela a vozila psa k veterináři, vzniklé náklady spojené s léčbou hradila sama. Krom toho má vlastní práci a dočasnou péči provozuje ve zbylém čase – život na hranici asketismu bez volného času, který má hluboký smysl.
Čeští dočaskáři jsou taková jedna velká komunita. Obvykle se organizují na internetu a pokud vědí, že nějakému pejskovi jde o život, zapojí všechny dostupné síly, aby ho dostali do bezpečí. A to klidně z východoslovenské osady nebo z Rumunska či Řecka. Jde o nikdy nekončící řeholi.
Jak můžete pomoci?
Zkuste se porozhlédnout ve svém okolí, přispějte něco na péči. Po domluvě určitě ocení i kvalitní krmivo, obojky, vodítka, misky a přepravky, odčervovací obojky nebo šampony. Vaše pomoc může těmto statečným lidem ulevit od zátěže, s níž je jejich životní poslání spojeno.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Matt Nelson on Unsplash
podobné články:
https://www.puppydu.cz/pribehy/z-ceskych-kancelari-se-stava-dogoffice/
https://www.puppydu.cz/pribehy/sahneme-si-do-svedomi-pejskarska-etiketa/