fbpx

Původ psa je důležitý aneb hrůza jménem množírny

Jsou témata, u kterých se nám vaří krev, když o nich máme psát. Ale stejně si myslíme, že je o to důležitější je otevřít, dostat mezi co největší počet lidí a šířit osvětu. Jenom tak se proti nim dá efektivně bojovat. Dnes bude řeč o jednom z nejzásadnějších problémů chovatelství psů vůbec. Říkáme mu množírny. A dneska si vůbec neklademe za cíl zůstat nestranní.

Množírna je spíš virální název, doopravdy se jedná o něco, co naše legislativa označuje jako nekontrolovaný / neregulovaný chov. Schválně si otevřete nějaký populární prodejní server typu sbazar.cz a hledejte v něm inzeráty ohledně prodeje psů. Ideálně nějakých populárních plemen, třeba borderkolií, francouzských buldočků nebo čivav ve varietě merle. Vsadíme boty, že nejméně jeden z těchto inzerátů vede na takový neregulovaný chov.

Týrání za účelem zisku

Za velkou cenu se tady nabízejí psi za podivných podmínek. Zbystřit byste měli v případě, že se pes nabízí bez PP. V tom lepším případě pochází z neregulovaného krytí za účelem zisku a hrozí, že mnohem větší částku, kterou ušetříte za papírové štěně, necháte v příštích měsících a letech u veterináře. V tom horším případě k tomuhle všemu přičtěte ještě chov v naprosto nevyhovujících podmínkách, ztýrané feny, které majitel s vidinou snadného zisku nutí k nakrytí při každé příležitosti, ale základní péči o psa zanedbává. Že se vám z toho dělá mdlo?  Každou takovou neuváženou koupí psa riskujete, že podporujete přesně tohle.

Proč na původu záleží už jsme sepsali v samostatném článku, podívejte.

Příběh služebnice ve psím podání

Podle dokumentární minisérie Černota, uveřejněné na serveru televizeseznam.cz, je špinavý obchod se psy 4. nejčastější kriminální čin na světě. Před tím už jsou jenom obchod s lidmi, drogami a zbraněmi. Smutné místo na svém žebříčku si kšefty se psí důstojností a lidskou naivitou vydobyly zejména proto, že týrat psy je mnohem jednodušší, než ubližovat třeba lidem. Pes totiž nemá moc jiných možností, než mít ke svému pánovi bezmeznou důvěru, i když ten pán za nic nestojí.

Množírenská praxe

My Češi své psy prostě zbožňujeme, psa potkáte v každé čtvrté české domácnosti. O to zvláštnější je, že se taková zvěrstva dějí i na našem území. Ale asi se to řídí nabídkou a poptávkou. A také naivitou, nezájmem a malou osvětou. Proto je nejdůležitější o takových tématech mluvit. Třeba se známými a příbuznými, kteří se o problematiku nemusí zajímat a mohou při koupi psa krásně naletět.

Chov psa v nevyhovujících podmínkách za účelem zisku je totální zvrácenost. Pes v tomto případě slouží jenom jako prostředek obživy, žádné vřelé city u množitelů opravdu nečekejte. Když množíte psi takovým drastickým způsobem, dá se na tom docela dobře zbohatnout, což většinu těchto lidí láká. Všichni samozřejmě takovou živnost provozují protiprávně, stát tedy navíc přichází o daně z prodeje. To je ale oproti týrání živých zvířat dost kosmetický problém. A psi nejsou jediní, tímto způsobem se často množí i kočky, morčata i králíci. Ohroženější jsou samozřejmě ta plemena a jejich varianty, která jsou zrovna v kurzu, třeba už zmíněné zbarvení merle, jehož genetická zátěž je dost problematická a nestřídmé křížení způsobuje zvířatům krátký život a velké zdravotní obtíže.

V množírnách jsou psi často v malých klecích nebo sklepích, mají málo vody a potravy. Feny jsou připuštěné při každém hárání a rodí dokud mohou. Pak často končí na skládce nebo vyhozené do příkopu. Také při množení nejsou zohledněné povahové a vývojové vlastnosti psů, často se kříží příbuzní a výsledná štěňata trpí vrozenými vadami.

Jak poznat štěně z množírny?

Často vám může pár maličkostí a jejich kombinací napovědět. Štěňata z množírny často nejsou socializovaná a všeho se bojí. Dobře kvalitu chovu také poznáte na čistotě, slepená a nekvalitní srst vám toho může říct také hodně. Častou „specialitou“ takových chovů je, že štěňata odstavují od matky příliš brzy. Když takovému štěněti dáte malíček, začne ho sát místo struku. Bohužel množírny jsou čím dál vynalézavější, praxí jsou i falešné dokumenty, veterinární potvrzení i zfalšovaná razítka.

Pár kroků, jak se při výběru štěněte nenapálit:

–        pečlivě sledujte, z jakého chovu pocházejí, férová chovná stanice Vám umožní navštívit chov i před předáním a naopak chovatel by Vás měl chtít vidět osobně zda Vám štěně prodá, měli byste mít k dispozici vždy rodokmen

–        pozor na líbívé a vlezlé formulace (roztomilá štěňátka z nejlepšího chovu, čistokrevné šťěnátko bez papírů)

–        prověřte chovnou stanici u České kynologické unie

–        prodejce se snaží vzbudit dojem, že se jedná o čistokrevného psa  (čistokrevná bez PP, či s petpasem, otec a matka s PP, štěně bez)

–        nepřistupujte na předání na jiném místě než v chovné stanici (např. předáním u Vás doma stylem „jedeme okolo Vás na výlet“)

–        pozor na cenu – levné štěně (oproti ostatním nabídkám) znamená varovný signál, že může být něco špatně. Nemusí jít nutně vždycky o podvod, ale doporučujeme velkou opatrnost.

Podrobného průvodce tématem na co si dát pozor při nákupu štěněte Vám přineseme v dalším článku.  Rada na závěr – nezapomeňte, že existují i milující chovatelé, kteří Vám z různých důvodů dají pejska i levně, ale to poznáte jedině na základě osobního kontaktu, návštěvy a komunikace.

Přejeme Vám šťastnou ruku při shánění Vašeho pejska a všem pejskům šťastný domov a hodného páníčka.

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Camylla Battani on Unsplash

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz