Tak dělej člověče, sbal usárnu, ešus a cancák a vyrážíme za dobrodružstvím!
Současná pandemická situace nás na několik měsíců uvěznila uvnitř hranic republiky a poznávat krásy naší matičky země se letos v létě chystáme snad všichni. Vůbec to ale nemusí být tak zoufalé, jak se na první pohled může někomu zdát. V naší přírodě a krajině je toho ještě spoustu co prozkoumávat, objevovat a žasnout. A také pro milovníky psů mají prázdniny v Česku jeden plus, letos nemusíte na dovolenou shánět hlídání. Protože mít v Čechách psa je asi taková samozřejmost, jako mít pravou nohu a proto vás na cestách nečekají žádné lapálie.
V tomto článku jsme se zaměřili na přítomnost psa ve volné přírodě, protože tam asi většina z nás letos v létě míří. Stačí znát pár základních pravidel, mít psa pohodáře a můžete si společně užít úžasné prázdniny uprostřed divoké přírody a načerpat tolik potřebné síly. Možná vás to tak uchvátí, že už příště třeba ani jinam nebudete chtít. Jak se tedy se psem bezpečně pohybovat volnou přírodou?
Ne každý pes je pohodář
V jednom starším článku už jsme téma cestování se psem nakousli. I když váš pes není bezstarostný pohodář, který chodí i ve městě bez vodítka, má pořád cenu to zkoušet. Cesty se psem jsou totiž úžasné, váš parťák si snadno zvykne na váš rytmu, vyspí se ve stanu i v borůvčí, zvládne plavbu lodí a uvidíte, že dodá vaší cestě ten správný lesk.
Když jsem svoji Zuzanu, která je všechno, jen ne klidná a ukázněná, poprvé brala na třídenní přechod Krušných hor, připadalo mi to jako dobrý nápad. Přes den byla šťastná, lítala a mě to naplňovalo skvělým pocitem. To se ovšem změnilo pokaždé, když padla noc, ožila zvířata a v ní se probudila silná lovecká vášeň. Nejen že celou noc nespala, štěkala do lesa, zamotávala si vodítko, ale také šlapala po všech spících, zkrátka byla na odstřel. Po třetí hororové noci mi došlo, že můj pes prostře není na výpravu pod širák stavěný. A tak jsem tomu přizpůsobila své cesty. Když totiž spí ve stanu, chová se jako kůň, který má klapky, a okolní les ji vůbec nerozrušuje. Ale také jsme to museli vyzkoušet, než jsme si našli ten náš způsob cestování.
Divoké historky z posedů
Jedna z nejdůležitějších věcí, o které je v souvislosti se psy a divokou přírodou dobré mluvit, je jejich volný pohyb. Snad každý jsme už slyšeli nějakou tu historku od kamaráda svého kamaráda, jak myslivec zastřelil jeho rodině psa. Dřív jsem si myslela, že jsou trochu přitažené za vlasy, ale po několika potyčkách s myslivci ve volné přírodě musím říct, že mám před touhle hrozbou celkem respekt.
Pravdou je, že podle zákona, se od vás pes ve volné přírodě, rozuměj 200 metrů od posledního trvale obydleného domu, nesmí vzdálit na více jak 200 metrů a honit zvěř. V takovém případě je totiž myslivec oprávněný vám zvíře odstřelit. Osobně doporučuji neriskovat, a pokud si na 100 % nejste jistí tím, že psa v kritické situaci zvládnete odvolat, radši ho z vodítka nepouštějte.
Psi i lidé jsou ve volné přírodě spokojení, uvidíte, že když vyrazíte klidně i na pár dní, pes se přizpůsobí vašemu rytmu a bude šťastný, že je s vámi a svobodný. Přejeme všem krásný začátek sezóny a doufáme, že společně v české krajině budete letos v létě sbírat jeden neopakovatelný zážitek za druhým.
A pokud se přece jen chystáte do zahraničí karanténě na vzdory, tady je pár tipů.
Autor: Pavlína Jelínková
obrázek: pixabay
Podobné články
https://www.puppydu.cz/pruvodce/maly-pruvodce-adopci-psa-na-co-se-pripravit/
https://www.puppydu.cz/pribehy/pomoc-pokousal-me-vlastni-pes-1-dil/
https://www.puppydu.cz/pruvodce/konzerva-by-nebyla-kdyz-pes-nechce-jist/