Jak to myslíš, že se mnou v karanténě nemůžeš ven. V televizi říkali úplně něco jinýho?!
Češi jsou národem pejskařů, alespoň jednoho psího kamaráda má čtyřicet procent z nás. Hned po uvalení nových opatření se proto spousta majitelů psů vyděsila a automaticky začaly množit otázky, jak má máme s těmi psy vlastně dělat. Ale nebojte se, nic není tak horké, jako se to uvaří. Přečtěte si, jak to s těmi opatřeními vlastně je.
Vyhlášení omezení pohybu, které dolehlo na celou naši zemi v neděli 15. března 2020 se někdy nesprávně interpretuje jako celostátní karanténa. Možná proto toto opatření vyděsilo tolik z nás. Vězte ale, že venčení psů je povoleno.
S rouškou a na chvilku
Vláda České republiky nám doporučuje, abychom čas strávený venku snížili na minimum. Ale pokud máte možnost vyrazit do přírody, kde nebudete zakopávat na každém kroku o deset dalších lidí, není nejmenší důvod o takové procházky sebe a svého psa ošidit. Naopak vám to po celých dnech strávených doma osvěží mysl.Stačí jenom zapojit fantazii a trochu toho zdravého rozumu. Od ostatních lidí si v parcích udržujte vzdálenost minimálně 2 metry, vynechejte také klábosení se spoluvenčícími, zkrátka se chovejte tak, jako byste už sami byli nakažení a nechtěli nikomu způsobit újmu. Rouška a důkladná hygiena je stále opakovaný základ, který už po takové době snad ani nemusíme připomínat.
Když máte osobní karanténu
Trochu odlišná je situace pro ty z nás, kteří pobývali v rizikových oblastech nebo přišli do kontaktu s nakaženými a byla na ně uvalena karanténa osobní. Při jejím porušení totiž hrozí pokuta až 3 miliony korun. Jak si má ale poradit člověk, který žije sám a nemá, na koho se s žádostí o pomoc s venčením obrátit?
Dobrá zpráva je, že v takovém případě svého psa vyvenčit můžete. Platí ale, že byste měli chodit ven v časy, kdy se venku pohybuje co nejméně lidí a venčit jen pro nezbytně dlouhou dobu. Co si o tom bude myslet váš pes, to už necháme na vás. Ten můj si myslí, že nezbytně dlouhá doba lovení veverek v parku je asi 2 hodiny. Samozřejmostí je ale ohleduplnost a dodržování bezpečnostních opatření.
Máte teď po večerech co číst? Začíst se můžete třeba do naší minisérie o životě se slepým psem. Tady je první díl.
A kde během karantény koupím granule?
Žádná panika, obchody s psími potřebami zůstávají otevřené. Veterinární ordinace zůstávají otevřené, ale zaměřují se pouze na neodkladné zákroky. Pokud potřebujete očkování, neuspějete. Raději si zavolejte, než sednete do auta.
Není z toho všeho váš hafan trochu nesvůj? I psí duše může bolet!
Může se koronou nakazit i můj pes?
Předpokládá se, že SARS-CoV-2 je přenesen na člověka z netopýra nebo hada. Nicméně současné riziko infekce na člověka ze zvířat je podle poznatků vyloučena. Světová organizace pro zdraví (OIE) vydala prohlášení, že v tuto chvíli neexistuje žádný důkaz o tom, že by se lidský koronavirus přenášel na hospodářská nebo zájmová zvířata. Přejeme vám, ať si udržíte zdraví a svěží mysl a všechna opatření přečkáte bez újmy.
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: Photo by Akshay Madan on Unsplash