Naši psi mají své rituály. Konečně jako všichni psi mají své rituály. Rituály našich psiček se samozřejmě odvíjejí od toho co a kolik jim toho dovolíme. Vzhledem k tomu, že máme radost, že ony mají radost, dovolíme jim toho hodně. Některé rituály souvisí s denní dobou, některé souvisí s určitou situací. V našem případě mají všechny rituály jedno společné – vznikly naprosto nenápadně a odbourávají se velmi těžce. A je zajímavé, že rituály stejně sveřepě a dodržuje i slepá Šerynka, která má s některými situacemi mnohem větší problém.
Rituál ranního vstávání
U nás doma se vstává v půl sedmé zimního času. Ne, že bychom někdy nechtěli vstát později, ale: za 5 minut půl sedmé se Toska zvedne a protáhne se. To je signál pro Šery, aby vstala. Pokud tvrdě spí, Tosca jde a čumákem Šerynku probudí. Pak jdou obě dvě k naší posteli a na chvíli, z mého pohledu asi tak 5 vteřin, sedí. Pokud se neprobudíme a nevstaneme hned, začne šrumec chození kolem nás, kvílení s čím dál tím větší intenzitou a vyžadování mazlení a tím my získáme ještě tak 5 minut polospánku. To všechno směřuje k jedné věci. Jeden z nás vstane, jde do kuchyně a vydá každé psici jako ranní rituál jednu dentální tyčinku. Tu slupnou a jsou pro další – každý den po tyčce začínáme 3 malými psími piškotky pro vylepšení denního pohledu na svět – mimochodem 3 piškotky den také končíme. Pak nám dají pokoj až do kávy- viz. níže. Je zajímavé, že pokud se spletou a vstanou o něco dřív, okamžitě na povel „na místo“ odejdou a nechají nás spát. Přesně až do půl sedmé.
Rituál ranní kávy
Ráno společně všichni pijeme kávu. Tedy my pijeme kávu, na které je našlehaná mléčná pěna a naše psice se čekají na podíl z té pěny. Tosca se upřeně dívá, Šerynka sedí, čeká a po chvíli začne pokňourávat. Když to nepomůže, tak začne vyskakovat na zadních nohách a upoutává na sebe pozornost. Psí holky dostanou trochu oné báječné „psí“ pěny, uklidní se a jdou po svých.
Rituál příchodu z ranní procházky
Přicházíme ráno z procházky a co nás čeká (tedy psice)? No přece mistička. Sotva si nechají sundat obojek a už běží každá na své místo, kde by je měla čekat miska s jídlem. Pokud tam je, pustí se do ní, ovšem pokud tam není. je zle. Chodí za námi tak dlouho, dokud z nás něco k jídlu nevyrazí.
Rituál „vyměníme“
Ten je příkladem situačního rituálu, protože to musím sedět v křesle, v přesném jednom určitém křesle. Šerynka (připomínám naše slepá Šerynka) najde jednu ze psích hraček a donese mi ji. Já řeknu Šerynko „vyměníme“, ona mi hračku položí do klína a pak dostane malinkou psí dobrůtku – dáváme jí většinou takové ty malé bobky na výcvik. To provede tolikrát, kolik najde v pokoji hraček. Tento rituál jsme podporovali. Pokud Šerynka ukradne něco pro ní zajímavého a případně by se zdráhala nám to vydat – může to být, například kelímek od jogurtu nebo moje brýle, pak slovo „vyměníme“ se stává povelem a Šerynka dobrovolně nevhodný předmět odevzdá .
Další rituály jsou z mého pohledu již méně významné a pro naši domácnost méně specifické.
Takže z výše popsaných našich zvyků a případných našich chovatelských chyb je jedno jasné. Pokud pejska navyknete na určitou modelovou situaci a je to pro něj příjemné, zábavné nebo se to děje naprosto pravidelně, může se z toho stát rituál (a teď nemluvím o poslušnosti a cvicích, které taktéž mohou být zábavné, ale z mého pohledu nejsou rituálem). Naši pejsci jsou jako malé děti. Vyžadují přesnost v rituálu a nesnášejí jeho porušení. Jako příklad v lidském chování mohu uvést naše čtení pohádek malým dětem. Určitě máte dost čtení jedné pohádky pořád dokola, jak je dětskou stranou vyžadováno a zkuste VYNECHAT ODSTAVEC NEBO VĚTU!!!! Budete potrestání za porušení rituálu čtení a budete číst pohádku od začátku nebo další pohádku navíc. A v psím světě, nebo aspoň u nás doma, je o totéž. Jen se rituály nesmí příliš rozrůst.
Psí i Vaše štěstí Vám přeje Stela z Puppydu
Popis: Žijeme se slepým psem, který má také svoje rituály a zvyky
SEO: Slepý pes, zlozvyky, zdraví, postižený pes, handicap psa, život se slepým psem, model chování psa
URL Slepý pes 6