Pro mnoho páníčků jsou psi tak trochu jako malé děti. A když dětem tma nahání strach, není to nic nového pod sluncem. Jenže jak je známo, psi ve tmě dokáží vidět mnohem lépe než lidé. Mohou z ní mít tedy strach? Ve spoustě domácností po večerním zhasnutí světel okamžitě ozývá kňučení a podobné zvuky, které naznačují, že se jejich pes skutečně bojí tmy. Co v takových situacích dělat?
Problémem není tma, ale co se v ní ukrývá
Co vnímáme, jako že se pes bojí tmy, je ve skutečnosti spíše reakce na to, co v temném prostředí vidí či slyší a jaké vzpomínky si s ním spojuje. Projevy jsou stejné jako v případě úzkosti a strachu z jiných příčin a nejčastěji zahrnují:
- štěkání,
- kňučení,
- nadměrné slintání,
- neklidné pobíhání po místnosti,
- nehody v podobě hromádek a loužiček.
Podle toho, v jakých situacích pes na tmu úzkostným chováním reaguje, můžete vystopovat jeho příčinu a zvolit vhodné řešení. Zatímco někteří psi se bojí pobytu v tmavých místnostech, u jiných se projevy úzkosti objevují spíše ve chvílích, kdy jsou v noci venku.
5 nejčastějších důvodů, proč se pes bojí tmy
Nemusí být snadné rozklíčovat, co se za psím strachem ze tmy skutečně ukrývá. Proto si níže představíme několik běžných příčin, kvůli kterým se psi bojí tmy. Rovnou k nim přidáváme i tipy na to, jak vašemu parťákovi můžete pomoci se s nimi vyrovnat.
1. Separační úzkost
Psi mají výjimečnou schopnost spojovat si různé události dohromady. Jak to vypadá v praxi? Pokud například chodíte na noční směny a necháváte vašeho psa doma potmě, začne si spojovat pobyt o samotě s temným prostředím. Ať už tedy jdete do práce nebo jen zhasínáte, protože jdete spát, pes bude reagovat stejně. Příčinou ale ve skutečnosti není to, že se pes bojí tmy, ale separační úzkost.
Problém můžete začít řešit tak, že vašemu parťákovi pořídíte malou noční lampičku, kterou mu budete nechávat rozsvícenou. Postupně by si měl ale zvyknout na to, že bude trávit čas sám i ve tmě. Pomoci může žvýkací hračka nebo psí hlavolam s pamlsky, který pejskovi dáte před odchodem, čímž odvedete jeho pozornost od skutečnosti, že ho necháváte doma samotného. Některým psům zase pomáhá, když jim páníčci nechají hrát jemnou hudbu na pozadí.
2. Zhoršení zraku
Ano, jak už jsme si potvrdili v úvodu, psi skutečně vidí ve tmě. O to děsivější pro ně může být, když se jim začne zrak zhoršovat – orientace v temném prostředí je pro ně totiž mnohem náročnější než kdy dříve. Pokud pro vašeho parťáka pobyt ve tmě znamená, že bude padat a vrážet do věcí, přičemž se možná i zraní, dá se pochopit, že bude pociťovat úzkost.
Řešení samotného zraku je určitě na konzultaci s veterinářem. Co ale můžete udělat sami, je zajistit bezpečné prostředí, kde se váš parťák bude moci pohybovat bez obav, a tím pádem i bez nehod. Samozřejmostí by mělo být alespoň malé, avšak trvalé osvětlení, stejně tak jako odstranění překážek a předmětů, o které by se mohl pes poranit.
3. Trauma z minulosti
Jestli máte doma adoptovaného psa, s největší pravděpodobností se vám nikdy nepodaří zjistit, co se mu skutečně přihodilo, než jste mu dali nový domov. To ale nemění nic na tom, že traumatické zkušenosti minulosti mohou jeho budoucnost významně ovlivnit, což se může projevit právě tím, že se pes bojí tmy. Zejména k tomu dochází poté, co:
- parťáka někdo zavíral to tmavých a stísněných míst, aby ho potrestal;
- měl chlupáč hodně špatnou zkušenost s ohňostroji;
- byl pes napaden během večerní procházky.
Situací, které mohou ve vašem miláčkovi vyvolat úzkost, když se setmí, existuje celá řada. V tomto případě je obzvlášť důležité postupovat krůček po krůčku a s pomocí odměn pomalu vytvářet nové pozitivní vzpomínky spojené se západem slunce, zhasnutím světel nebo třeba s večerními procházkami – záleží, v jakých situacích má váš parťák strach. Účinným pomocníkem se opět může stát noční světlo.
4. Zdravotní potíže
Neexistuje nemoc nebo zdravotní problém, který by u psů vyloženě vyvolával strach ze tmy. Existují ale kognitivní poruchy, kvůli kterým bývají ve tmě zmatení, a tak se jí v důsledku mohou začít bát. Typickým příkladem je psí stařecká demence (CCD), kterou kromě dezorientace často doprovází také ztráta sluchu a zraku, která celý problém jen prohlubuje. I tomto případě se můžete částečně spolehnout na noční lampu, určitě je ale nutné situaci konzultovat s veterinářem.
5. Noční vjemy
Zatímco u lidí je strach ze tmy spojený hlavně se strachem z neznámého, u psů se v temném prostředí často projevují ochranitelské sklony. Jejich smysly jsou citlivější, a tak mohou kňučením nebo štěkáním reagovat na reálné podněty, kterých si v nočních hodinách všímají. Může to být soused o několik pater výš, co se právě prací z práce, noční doprava za oknem nebo jiný pes venku na procházce.
Pokud je to případ vašeho mazlíčka, pak příčinou nežádoucího chování nemusí být samotná tma, ale spíše nedostatek ticha a klidu. Zkuste tedy přesunout pelíšek na klidnější místo, kde ho v noci nebude nic vyrušovat. Ideálně zavřete také okna a případně i dveře do místnosti, kde pes přebývá, abyste mu vytvořili dodatečnou zvukovou bariéru.
Ať už za tím, že se pes bojí tmy, stojí cokoliv, rozhodně se nejedná o neřešitelný problém. Hlavní je odhalit pravou příčinu úzkostlivého chování, abyste mohli udělat ty správné kroky, které vašemu domácímu mazlíčkovi pomohou jeho strach překonat. Věříme, že s trochou odvahy a trpělivosti bude i váš parťák za nějakou dobu spokojeně chrnět celou noc.
Autor: Kateřina Janíčková
Foto: Ideogram.ai
Vysávání – úhlavní nepřítel většiny psů. Proč mají takový strach z vysavače?