Tak je to tady! Konečně jste si domů přinesli svého psího parťáka, na kterého jste se tak dlouho těšili. Teď vás ale čeká první důležité rozhodnutí – jak mu budete říkat? Vybrat jméno pro psa není jednoduchý úkol, obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že ho s ním budete přivolávat celý jeho život. Mělo by tedy odrážet jeho osobnost a zároveň se dobře vyslovovat. Jak takové psí jméno vybrat? To si prozradíme níže v článku.
6 základních pravidel pro výběr jména pro psa
Nebudeme to zdržovat a rovnou si představíme nejdůležitější tipy, které vám pomohou vybrat jméno pro psa. Cílem je vybrat takové, které se vám zalíbí, nebude znít krkolomně a zároveň bude pasovat k osobnosti vašeho parťáka. Už v této fázi ale musíme zmínit to nejdůležitější – s výběrem jména si dejte načas. S vaším pejskem, a tedy i s vámi, zůstane celý jeho život, proto se tento proces nesnažte uspěchat.
1. Čím méně písmen, tím lépe
Při výběru jména pro psa platí, že čím kratší, tím lepší. Většina zkušených pejskařů i profesionálních chovatelů se shoduje na tom, že psi nejlépe reagují na jména složená z jedné až dvou slabik, protože jsou pro ně snadno rozpoznatelná. Pokud se vám zalíbí nějaké delší a honosnější jméno, můžete ho použít jako formální titul, ale při běžné komunikaci používat jeho zkrácenou verzi – tedy například Maxmiliána můžete oslovovat Max, Matyldě říkat Maty a tak podobně. Taková jména jsou praktická, dají se rychle vyslovit a naši chlupáči si je jednoduše zapamatují.
2. Samohláska na konci vyhrává
Psi při komunikaci s lidmi obvykle dobře slyší na jména s příjemným a povzbudivým zakončením, které je typické pro jména zakončená samohláskou. V porovnání se jmény se souhláskou na konci jsou totiž melodičtější, a tak i snadněji rozpoznatelná pro psí uši. V češtině to máme jednodušší, protože se u spousty jmen při skloňování samohláska na konci slova stejně objeví. I tak je ale lepší k tomuto faktoru přihlédnout a zvolit například jméno Ricky místo Rick nebo Charlie namísto českého Karla.
3. Vyhněte se zmatkům při tréninku
Zatím je to asi v nedohlednu, ale až budete vašeho mazlíčka učit základní povely, určitě bude žádoucí, aby dokázal snadno a rychle pochopit, co po něm chcete. Možná by vás to nenapadlo, ale učení mu můžete usnadnit už při výběru jména. Stačí, když se vyhnete takovým, která zní podobně jako běžné povely. Co tím máme na mysli? Tady je několik příkladů:
- Lenny → lehni,
- Bono → volno,
- Sydney → sedni,
- Kimmy → ke mně.
Psi vnímají slova především podle jejich zvukové struktury – zaměřují se na intonaci, délku a rytmus. Pokud jméno psa zní podobně jako povel, může si je navzájem splést, což povede ke zmatkům a zpomalení výcviku.
4. Žádné trapasy na veřejnosti
Až budete vybírat jméno pro psa, myslete i na to, že ho budete vyslovovat poměrně často, a to nejen doma, ale i na procházkách v parku nebo jiných veřejných místech. Proto by se vám zvolené jméno mělo nejen líbit, ale také by vám nemělo vadit s ním psa hlasitě volat, a to třeba i několikrát po sobě.
Představte si, že vašeho psa honíte po parku a u toho na něj voláte třeba Pusinko nebo Šmudlíku. I když vám to doma může připadat roztomilé, na veřejnosti může takové jméno působit nepatřičně nebo dokonce trapně. Obzvlášť to platí pro hanlivé nebo sprosté výrazy, kterým byste ze zřejmých důvodů měli vyhnout obloukem.
5. Buďte nadčasoví
Vybrané jméno se psem zůstane celý jeho život. Přezdívky jako Prcek nebo Mrňous mohou být vtipné a roztomilé, když jimi oslovujete malé štěňátko, ale u dospělého psa s váhou okolo 40 kilogramů mohou působit nepatřičně. Snažte se proto vybrat takové jméno, které bude vašemu čtyřnohému kamarádovi slušet v každé fázi jeho života.
6. Pozor na podobnosti
Kromě výše uvedeného se snažte vyhnout i tomu, že by jméno pro psa znělo podobně jako jména ostatních členů domácnosti, ať už lidí nebo domácích mazlíčků. Jestliže máte doma například kočku Mindu, kdybyste si domů přivedli psa Lindu, mohlo by to při volání způsobit zmatky. A pokud bydlíte v místě, kde je velké množství pejskařů, ze stejných důvodů se vyhněte jménům, která jsou u nás nejčastější. Najít je můžete v seznamu psích jmen, kterých na internetu najdete opravdu mnoho.
Jak naučit psa na jméno reagovat?
Už máte pro vašeho parťáka jméno vybrané? Výborně! Nastal čas posunout se k dalšímu úkolu, kterým je pejska naučit na něj reagovat. Spousta páníčků si myslí, že stačí jméno opakovat stále dokola, a to pak pejska přiměje na něj automaticky reagovat. Takhle to ale bohužel nefunguje. Pokud si váš parťák se svým novým jménem nevytvoří žádnou pozitivní zkušenost, nebude mít důvod na něj reagovat, protože pro něj nebude mít žádný význam.
Klíčem k úspěchu je trpělivost a hromada pamlsků. Kdykoli svého pejska zavoláte jménem a on se na vás otočí nebo jinak zareaguje, odměňte ho jeho oblíbeným pamlskem a pochvalou. Když toto cvičení budete opakovat několikrát za den, váš pes si své nové jméno brzy osvojí.
A co s adoptovaným psem?
I staršího psa můžete pochopitelně přejmenovat, ale měli byste dobře zvážit jeho historii a důvody, které vás k tomu vedou. U psů nalezených na ulici je prakticky nemožné zjistit, jak jim doma říkali. Když si tedy domů přivedete psa z útulku, ve kterém přebýval pouze pár týdnů či měsíců, pravděpodobně si na jméno, které mu přidělili, ještě nestihl zvyknout. V takovém případě může být vhodné mu vybrat nové. Totéž platí i v případě, že pes pochází v prostředí, kde se setkal pouze s hrubým zacházením. Nové jméno pro psa tak může znamenat šanci nový život.
Pokud k vám ale váš parťák přišel ze stabilního domova, kde ho dlouhé roky zahrnovali láskou, ale do útulku se dostal například proto, že mu zemřel páníček, může být lepší mu původní jméno nechat, protože s ním bude mít spojené pozitivní emoce.
Ať už vás zláká jakékoliv jméno pro psa, zaměřte se především na to, aby bylo nadčasové, srozumitelné a snadno použitelné v každodenním životě. Kombinace správně zvoleného jména a trpělivého tréninku vám umožní vytvořit pevné základy pro komunikaci s vaším mazlíčkem. Výběr jména je ale teprve začátek příběhu, který společně se svým partákem začnete psát. Kam se bude ubírat, je jenom na vás, v každém případě vám za celý tým Puppydu přejeme šťastné soužití!
Autor: Kateřina Janíčková
Foto: Ideogram
Nekupujte, adoptujte! Proč je adopce psa lepší a etičtější variantou?