Když pes prdí aneb Co způsobuje plynatost u psů?

Větry nám mnohdy přijdou komické. Jistě se však s námi shodnete na tom, že někdy dokážou pořádně potrápit – a když se svíjíte v bolestech břicha, do smíchu vám rozhodně není. Přesně to může zažívat i váš parťák, a nemělo by se to tedy brát na lehkou váhu. Pokud mu chcete ulevit, musíte chápat, co jeho plynatost způsobuje.

 

Větry neboli flatulence je přirozený biologický proces, se kterým se čas od času potýká každý živočich. Když pes prdí, rozhodně to automaticky neznamená důvod k obavám. Problém nastává hlavně v případě, že přebytečný vzduch nejde ven. Na druhou stranu když je prdů příliš, mohou značit zásadní chybu v jeho jídelníčku nebo dokonce zdravotní problém.

 

V článku se podíváme na to, co flatulenci způsobuje, jak jí předcházet a jak rozpoznat, zda je jev neškodný, nebo se dá považovat za problematický. Jistě nám dáte za pravdu, že vyloučené plyny vašeho psa nepřipomínají zrovna vůni fialek. Vyřešení tohoto problému tedy nepřinese úlevu pouze chlupáčovi, ale i vám.

Plynatost u psa pod drobnohledem

Větry jsou přirozenou součástí trávicího procesu. Když psi jedí, nekonzumují pouze potravu, ale také spolykají spoustu vzduchu – a to hlavně v případě, že všechno shltají během několika sekund. Vzduch se pak hromadí v trávicím traktu a ve finále je vypuštěn konečníkem. Trávení navíc zahrnuje fermentaci v tlustém střevě, kde bakterie při procesu rozkladu potravy vypouštějí plyny, jako je metan nebo sirovodík (který přináší typický smrad po zkažených vejcích).

Zajímá vás, jak přesně fungují trávicí enzymy u psa? Věnovali jsme jim celý článek pod tímto odkazem.

Jak jistě víte z vlastní zkušenosti, některé potraviny během trávení produkují více plynu. Typická je například brokolice, květák, zelí nebo luštěniny, jako jsou fazole či čočka. Tyto potraviny jsou bohaté na vlákninu, která je pro zdraví trávicího traktu vysoce prospěšná, ale přichází také se zmíněnou nevýhodou. Není to však jen o jídelníčku. Roli ve flatulenci hraje i konkrétní plemeno psa, jeho anatomie a genetika.

Pochopení těchto faktů je naprosto klíčové. Už díky nim možná dokážete identifikovat, zda pes prdí vlivem jeho stravovacích návyků, nebo by za tím mohlo stát něco jiného. V další sekci si příčiny probereme o něco více do detailu.

Seznam možných příčin větrů

Chcete vašemu psovi ulevit od plynatosti? V tom případě vám rozhodně nemohou uniknout její příčiny. Pojďme se na ně podívat pěkně popořadě.

Nevhodně sestavený jídelníček

Za větry nejčastěji stojí banalita – a to konzumace určitých potravin v příliš vysoké míře, nebo podávání některých naprosto nevhodných. Jak jsme už zmínili, mnohdy je způsobuje vláknina přítomná v některé zelenině či luštěninách. Ty jsou totiž těžší na trávení a jejich rozklad zahrnuje fermentační proces v tlustém střevě. Rozhodně to však neznamená, že byste tyto potraviny měli z jídelníčku psa úplně vyškrtnout, jejich benefity jsou totiž dalekosáhlé. Postačí pouze snížit jejich podíl.

V článku 10 superpotravin vhodných pro psy i jejich páníčky se dozvíte, které potraviny mohou dlouhodobě posilovat vitalitu vašeho parťáka.

Dávejte si také pozor na možné alergie. Nejčastější je pak intolerance laktózy nebo přecitlivělost na určité obiloviny. Střeva pak dostávají více zabrat, a tak vzniká více plynů, a to mnohdy silně zapáchajících. Máte-li na alergii u vašeho psa podezření, vyrazte společně za veterinářem.

Příliš rychlé jedení

Psi si při jídle nedávají zrovna na čas. Veškerou potravu v misce většinou slupnou rychleji než malinu. Tím však polykají spoustu vzduchu, který se na plynatosti významnou měrou podílí. Musí pak totiž ven. Některá plemena jsou v rámci rychlosti opravdovými přeborníky, což problém dále prohlubuje. Pokud je to případ vašeho psa, zkuste mu jídlo dávat v menších porcích postupně během dne.

Náhlá změna jídelníčku

Tak jako lidé si i psi musí na nové potraviny zvykat postupně. Pokud jste se například dočetli, že je nějaký druh zeleniny pro vašeho chlupáče mimořádně prospěšný, možná běžíte do obchodu a hned mu jí uvaříte celou misku. Jeho trávicí trakt na ni však není uzpůsoben, a tak reaguje nadměrnou produkcí plynu. Ať už zavádíte jakoukoli novou potravinu, běžte na to pomalu.

Zdravotní problémy

Proč pes prdí? Jestliže jste vyloučili předchozí tři příčiny, na vině mohou být i zdravotní komplikace. Řeč je zde hlavně o syndromu dráždivého tračníku nebo malabsorpční syndrom, který se vyznačuje nedostatečným vstřebáváním živin ve střevech. Konkrétní onemocnění však může diagnostikovat pouze veterinář, neváhejte ho tedy s vaším psem navštívit. Může totiž nastavit vhodnou léčbu, která nadměrnou plynatost eliminuje.

Jak rozeznat normální plynatost od té problematické?

Jak jsme si už řekli na začátku, flatulence je naprosto běžným jevem vznikajícím při trávení potravy. Jak však poznáte, co už normální není? Na základě bodů níže.

Frekvence a zápach

Jeden prd za čas je v pořádku, ale náhlé zvýšení frekvence nebo významná změna v zápachu signalizuje, že je něco špatně. A to hlavně v případě, že plyn zapáchá silně.

Průvodní symptomy

Pokud nadměrnou plynatost doprovází další symptomy, je na místě zpozornět. Řeč je hlavně o viditelném diskomfortu, změnách ve vylučování (jako je průjem nebo zácpa), nadýmání nebo změně v apetitu či hmotnosti. V takovém případě se váš pes nejčastěji potýká s některým z onemocnění gastrointestinálního traktu.

Změny v chování

Pes, který se potýká s diskomfortem v důsledku nadměrné plynatosti, může vykazovat známky změny chování. Dávejte pozor na neklid, nechuť do pohybu nebo příznaky bolesti břicha.

Reakce na změnu ve stravě

Zkusili jste v jídelníčku omezit potraviny, které jsou velmi bohaté na vlákninu, ale stejně pes pořád nadměrně prdí? Příčina pravděpodobně nesouvisí se stravovacím režimem, ale je mnohem komplexnější.

Preventivní opatření a přímá řešení

Snížení flatulence u psa zahrnuje kombinaci změn ve stravování, životním stylu a pochopení jeho unikátních zdravotních potřeb. Uveďme si ty nejefektivnější strategie.

Změňte jídelníček

Zamyslet se nad tím, co váš pes na pravidelné bázi konzumuje, je prvním krokem, který byste měli učinit. Pokud se sestavováním vhodného jídelníčku potřebujete pomoci, neváhejte požádat o pomoc odborníky. V zásadě byste však měli volit potraviny, které jsou snadno stravitelné, jako je maso, a vyhýbat se těm nadýmavým. Když chcete do misky zařadit něco nového, běžte na to pomalu.

Zpomalte rychlost jedení

Aby váš pes při konzumaci nespolykal tolik vzduchu, můžete využít speciálních misek, které jsou navrženy pro pomalejší jedení. Na Google hledejte „misky slow feeder“. Místo dvou velkých porcí za den je také můžete rozdělit na čtyři a vašemu psovi je dávat průběžně.

Pohyb, pohyb, pohyb

Aby gastrointestinální trakt fungoval správně, je zapotřebí pravidelného pohybu. Ujistěte se, že vašeho miláčka berete na dostatečně dlouhé procházky, popř. na speciální hřiště, kde se může vyběhat. Úplně nejlepší pak bude, když jednou za týden společně vyrazíte na půldenní výlet, kde spojíte příjemné s užitečným. Váš pes se vyblbne a vyprdí, vy poznáte nová místa.

Zkonzultujte s veterinářem možnost probiotik

Suplementy s probiotickým efektem mohou s trávením výrazně pomoci. Podporují totiž zdravou rovnováhu zdravých bakterií ve střevech. Jejich zavedení však proberte s veterinářem.

Pravidelně choďte k veterináři

Velmi důležitý bod, který spousta páníčků bohužel opomíná. Pravidelné návštěvy veterináře jsou naprosto zásadní, a to nejen pro prevenci a léčbu trávicích obtíží, ale i jakýchkoli jiných onemocnění.

Berte na vědomí, že každý pes je jiný, a co bude fungovat u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Monitorujte reakce na tyto změny a pokud si nejste čímkoliv jistí, není nic jednoduššího, než se zastavit u veterináře.

Když váš pes prdí, rozhodně to je komická situace. Nicméně nadměrná flatulence může být mnohdy příznakem závažnějších problémů. Zdravý trávicí trakt znamená spokojeného psa a bolest břicha, která nadměrnou produkci plynů vzniká, ho může pořádně potrápit.

Pevně věříme, že vám náš článek pomohl se zorientovat v tom, co v této situaci můžete dělat. Přejeme vám oběma pevné zdraví!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: DALL·E 3

Poruchy trávení u psů

Petržel, aby mi pes dlouho vydržel?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz