Nejjednodušší povely, které naučíte i štěně

Ať už máte doma štěně či staršího psa, aby mezi vámi mohlo vše fungovat, váš čtyřnohý parťák musí jasně vědět, co od něj vlastně očekáváte. Právě k tomu slouží základní povely pro psa. Když je vašeho chlupáče naučíte, bude následovat vaše vedení minimálně ve většině každodenních situací, díky čemuž získá pocit bezpečí.

Trénink by měl být založený na pozitivní motivaci. Co to znamená? Že svého psa budete odměňovat za správné chování a plnění povelů – jako byste mu dávali výplatu za to, že odvádí svou práci. Jenže místo peněz použijete pamlsky, slovní pochvalu a pohlazení.

Cílem není psa uplatit, ale motivovat ho k poslušnosti a dodat mu potřebné sebevědomí. Díky pozitivnímu přístupu se snadno vyhnete trestům a opravám vodítkem. Ty by v pejskovi navíc vyvolávaly nejistotu v tom, co po něm vlastně chcete.

A jaké povely pro psa patří mezi ty nejjednodušší a zároveň nejdůležitější? Pojďme si je představit – spolu s několika tipy, jak je vašeho chlupáče naučit.

Přivolání jménem nebo na povel

Existuje nespočet situací, kdy potřebujete, aby pes přiběhl za vámi – můžete ho chtít odlákat od jiného psa, odpadků nebo třeba přivolat k mazlení. Není tedy divu, že přivolání patří mezi základní povely pro psa a měli byste ho mít tedy zvládnuté. Jak postupovat?

  1. Doma či na dvoře se s pejskem posaďte a vyslovte jeho jméno nebo povel „k noze“ či „ke mně“ – pokaždé, když to uděláte, mu dejte pamlsek, přestože zatím nic neudělal.
  2. Pokračujte tím, že pamlsek položíte na zem kousek od vás. Jakmile ho pes spořádá, opět řekněte jeho jméno či povel – pokud se na vás podívá, znovu ho odměňte. Celý proces několikrát opakujte a postupně pamlsky odhazujte o kousek dál. Odměňte ho vždy, když na povel zareaguje a otočí se na vás.
  3. Jakmile budete mít tento krok zvládnutý, můžete trénink proměnit ve hru. Poté, co hodíte pamlsek na zem, udělejte pár rychlých kroků stranou a psa přivolejte – bude si myslet, že si s ním hrajete na honěnou, a přiběhne za vámi. Pokud se to podaří, opět nezapomeňte psa chválit a odměňovat.
  4. S tím, jak se váš pes bude lepšit, můžete postupně měnit vzdálenosti i prostředí, kde ho budete zkoušet přivolávat. Výcvik venku vždy provádějte v bezpečném a uzavřeném prostoru a pro jistotu psa nejprve držte na dlouhém vodítku.

 

Vyvarujte se opakování jména nebo povelu – raději se namísto toho vraťte o krok zpátky, kdy úspěšně zareagoval hned napoprvé.

A ještě jedna důležitá věc – nikdy k sobě psa nevolejte, abyste ho potrestali. Tímto způsobem ho k poslušnosti nemotivujete a naopak se vám bude raději vyhýbat. Vždy ho za to, že přiběhne, řádně odměňte, i když zrovna dělal neplechu.

Staré dobré „sedni“ a „lehni“

Znáte ty chvíle, kdy váš pes chodí sem a tam, když se to zrovna nehodí? Když čekáte na přechodu, potřebujete mu nasadit obojek nebo potkáte někoho známého, tak klasické povely pro psa jako „sedni“ přijdou opravdu vhod.

Nikdy se ho nesnažte fyzicky přinutit si sednout – bylo by to pro něj matoucí a dost možná i nepříjemné. Jak mu ale povel vysvětlit? Pojďme si vysvětlit, jak psům ukázat, co tento povel vlastně znamená.

  1. Postavte se před vašeho chlupáče a připravte si pamlsek. Následně mu ho dejte před nos a pomalu zvedejte nad jeho hlavu – až bude zvedat čumák, aby na něj dosáhl, posadí se. Jakmile se jeho zadek dotkne země, dejte mu pamlsek.
  2. Párkrát postup zopakujte a poté postupujte stejně, akorát bez pamlsku – pokud si pes sedne, samozřejmě ho odměňte. Přidat můžete i signál rukou, kdy stáhnete pěst a necháte vytažený ukazováček.
  3. Jakmile pes plně pochopí předchozí kroky, můžete mu před povelem rukou začít říkat „sedni“ – opět ho nezapomeňte za dobře odvedenou práci odměnit pamlskem.

Často se vám může hodit také povel „lehni“. Postup je stejný jako u „sedni“, jen ho do pozice dostanete tak, že pamlsek dáte dolů k podlaze. Odměňujte ho z počátku už v momentě, kdy si položí lokty předních pacek na zem. Posléze mu jen dávejte signály rukou a odměňte ho až poté, co si zcela lehne.

Bez „zůstaň“ se neobejdete

Pes, který umí tento povel, zůstane sedět nebo ležet, dokud mu neřeknete „volno“ – samozřejmě můžete použít i jiné slovo, jen je třeba být konzistentní, abyste ho nemátli. Jak tedy při tréninku postupovat?

  1. Právě takzvaný uvolňovací povel byste ho měli naučit jako první. Až tedy budete mít vybrané slovo, které budete používat, hoďte před vašeho chlupáče pamlsek. Jakmile se pro něj vydá, dejte mu tento povel.
  2. Až první krok několikrát zopakujete, můžete prohodit pořadí – nejprve mu dát povel a až poté mu hodit pamlsek. Tímto způsobem si pes zafixuje, že dané slovo znamená, že se může dát do pohybu.
  3. Posléze můžete začít trénovat setrvávání v sedě. Když se pes posadí, otočte se k němu a dejte mu pamlsek. Poté udělejte krok zpátky, a pokud zůstane sedět, opět ho odměňte pamlskem a dejte mu uvolňovací povel.
  4. Dobu, než psa odměníte, postupně prodlužujte – můžete si v hlavě počítat nebo odříkávat abecedu. Pokud se pes dá do pohybu ještě předtím, než mu dáte povel, dobu opět zkraťte – prostě jen zatím není připravený setrvat tak dlouho v jedné pozici.
  5. Jakmile zvládne několik sekund klidně sedět, můžete začít prodlužovat vzdálenost. Dejte mu povel „sedni“ a pak řekněte „zůstaň“. Následně popojděte dále, dejte signál, že má pes volno, a odměňte ho pamlskem. Tímto způsobem můžete vzdálenost postupně navyšovat – a zkoušejte i to, aby k vám byl pes otočený bokem nebo zády.

Pamatujte hlavně na to, že klíčové je postupovat opravdu pomalu a průběžně opakovat již zvládnuté kroky. Pokud budete mít příliš velká očekávání, pes by mohl ztratit motivaci a vaše společné snažení by bylo kontraproduktivní.

Na závěr musíme ještě dodat, že tréninky je lepší udržovat krátké a raději se jim věnovat častěji – úplně stačí 5 až 10 minut. Snažte se je vždy zakončit pozitivně, a to například tím, že zpakujete povely pro psa, které už dobře zná. A samozřejmě ho nezapomínejte chválit a odměňovat, aby měl chuť se učit novým věcem a následující trénink začínal s nadšením.

 

Autor: Kateřina Kubíková

 

Foto: Unsplash – Chris Arthur-Collins

Klikr: zázračná pomůcka při výcviku psa?

Největší zlozvyky našeho psa a jak jim čelíme

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz