Kdo by neměl rád brambory? V našich končinách jsou jednou z nejvyužívanějších potravin, která má své pevné místo na talířích téměř každé domácnosti. Má však svoje místo i v psích miskách?
Pakliže se ptáte, zda pes může brambory, odpověď je o něco složitější. Záleží zde totiž na tepelné úpravě a také množství soli, oleje a dalších složek, pomocí kterých z brambor kouzlíme naše nejoblíbenější jídla. Ty můžeme my trávit naprosto bez problému, našeho čtyřnohého parťáka však po jejich konzumaci může, v tom lepším případě, dost bolet břicho.
Může pes syrové brambory?
V žádném případě. Stejně jako lilek totiž v tomto stavu obsahují toxin solanin, který po konzumaci může vyvolávat průjem a zvracení. Při velkých dávkách může narušit schopnost dýchání a mít až fatální následky. Takové vyústění naštěstí není tak časté, ale nemá smysl to riskovat.
Syrové brambory jsou z toho stejného důvodu nevhodné i pro nás. Vždy se tedy ujistěte, že jsou dostatečně uvařené. Tepelná úprava totiž množství solaninu minimalizuje. Pakliže se pak chcete o uvařené brambory podělit s vaším parťákem, klidně můžete, měly by být však nenakořeněné a bez oleje.
Brambory a jejich benefity
Možná už jste slyšeli, že konzumace brambor může přinášet spoustu benefitů pro zdraví. Obsahují totiž vitamín C, B6, železo, mangan, hořčík a bohaté množství vlákniny, která příspívá lepšímu trávení. Pes tedy brambory nejen může, ale jsou pro něj i prospěšné.
To však neplatí v případě, že váš pes trpí cukrovkou. Diabetičtí psi by brambory neměli jíst vůbec, protože mohou způsobit razantní výkyvy v hladinách krevního cukru.
Dávejte si také pozor na to, aby se nestaly základem jeho stravy, protože všeho moc škodí. Váš parťák by měl mít rozmanitý jídelníček – mimo masa ho tedy můžete rozšířit o další zajímavé potraviny, jako jsou některé druhy ovoce a zeleniny. Mezi ty se řadí například jablka, banány nebo třeba mrkev a brokolice.
A co sladké brambory?
V poslední době jsou stále oblíbenější také sladké brambory neboli batáty. Když se dobře připraví, jsou naprosto vynikající a navíc zdravější než ty klasické. Batáty jsou vhodným doplňkem jídelníčku lidí i psů.
Opět se zde bavíme o obsažené vláknině, která podporuje správnou funkci trávicího systému. Z výsledků studií také vyplývá, že její pravidelná konzumace může výrazně snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a určitých druhů rakoviny.
Není se tedy čemu divit, že v psích krmivech často figurují jako hlavní zdroj sacharidů. Obsahují vitamíny A, B6, C a také minerální látky jako vápník, draslík či železo. Zda se o ně podělíte s vaším psem si opět dobře rozmyslete, pokud je diabetik.
Pakliže jste se rozhodli, že je vašemu psovi uvaříte, měli byste se držet prakticky všech pravidel jako u klasických brambor. Také je nezapomeňte oloupat – slupka by mohla dráždit jeho trávicí ústrojí.
Kolik brambor mám psovi dávat?
Při určování množství brambor, které vašemu psovi dáte, byste měli brát v potaz jeho velikost, míru aktivity a celkové zdraví. Vždy však začínejte s malým množstvím, klidně jen jedno sousto a postupně navyšujte.
Zařazování jakékoli nové potraviny do jídelníčku vašeho psa byste měli vždy konzultovat s vaším veterinářem.
Pes brambory může, ale všeho s mírou. Sladké i klasické brambory v takovém případě představují zdravou svačinku, kterou si vychutnáte společně s vaším chlupáčem.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Unsplash – Lars Blankers