Může být olizování od psa nebezpečné?

Následující scénář je vám jistě dobře známý: ihned po otevření vchodových dveří vás horlivě vítá váš pejsek — vrtí ocasem, skáče po vás a často vydává i nejrůznější zvuky. Má totiž potřebu svou nezvladatelnou radost nějak ventilovat. Jakmile se k němu však skloníte nebo si jej vezmete do náručí, začne vás i pusinkovat. A co teď?

Olizování od psa je ve světě pejskařů velice ožehavým tématem. Rozděluje totiž komunitu psích milovníků na dva tábory — ten první z nich na pusinkování pohlíží jako na něco, co je přinejmenším nechutné, druhý s ním nemá problém a aktivně si tímto způsobem nechává vyznávat lásku od svého psa. 

Ať už spadáte do jakékoli skupiny, měli byste vědět, že se nedá jednoznačně říct, zda je olizování od psa bezpečné, či nebezpečné. Pravda totiž stojí někde uprostřed.

Proč (nás) psi olizují?

Potřeba olizovat je typem chování, které si psi osvojují již od samotného narození. Jakmile se totiž štěně narodí, jeho matka ho začne okamžitě olizovat, aby ho očistila a stimulovala jeho dýchání. Štěně se toto chování pak naučí opětovat — jen u hrstky psů tento olizovací instinkt definitivně vymizí.

Olizování totiž podněcuje produkci endorfinu, který je přezdívaný hormonem štěstí, a tak psům, stejně jako lidem, pomáhá uvolňovat stres. Je tedy logické, že psi, kteří trpí úzkostmi, se v rámci jejich obsesivních vzorců chování často uchylují k nadměrnému lízání. V případě psích smeček pak olizování představuje znamení submisivity, která je od ostatních vyjadřována dominantním členům.

Nás však psi olizují, aby nám dali najevo svou náklonnost, ačkoliv někdy to může být i proto, že zkrátka dobře chutnáme.

Jsou pusinky na obličej bezpečné?

Zaslechli jste někdy názor, že psí tlama je čistější než naše pusa? Nebo že jejich sliny disponují léčivými schopnostmi, které mohou například dezinfikovat otevřenou ránu? Pokud patříte do skupiny lidí, kteří se v pusinkování vašeho psa aktivně angažují, pravděpodobně vás nepotěší fakt, že se jedná o mýty, které byly vyvráceny už několikrát.

Projevy náklonnosti stranou — pohlížejme na tuto problematiku racionálně. Psi totiž mívají tendence jíst a olizovat výkaly, mrtvá zvířata a další materiál organického i anorganického typu, který nám přijde zkrátka nechutný. Do rovnice přidejme i fakt, že si psi jazykem čistí také místa, kam slunce nesvítí. A výsledek? Psí tlama je rájem pro patogeny a bakterie nejrůznějšího charakteru.

Pokud bychom tedy provedli mikrobiologickou analýzu psí tlamy, mohli bychom potvrdit výskyt několika druhů bakterií Salmonella nebo E. coli , stejně tak jako parazitů, kam spadá třeba lamblie střevní. Infekce těmito neřády mohou člověku způsobit vážné zdravotní problémy a imunitní reakce, které mohou být v krajních případech až život ohrožující. Významně polehčující okolností je však fakt, že množství těchto choroboplodných zárodků při olizování od psa typicky nebývá tak velké, aby pro většinu lidí mělo znamenat vážné riziko.

Nicméně existuje pár skupin lidí, kteří by se měli mít na pozoru a v žádném případě se od psa nenechat olizovat — ať už si to jejich miláček sebevíc přeje.

Jedná se o:

  • malé děti
  • těhotné ženy
  • starší lidi
  • kohokoliv s uhry, otevřenými ranami či škrábanci na jejich obličeji
  • lidi s výrazně oslabenou imunitou, jako jsou například onkologičtí pacienti, lidé trpící AIDS, diabetici a všichni, kteří se právě zotavují z jakékoli nemoci

Aktivní snižování rizika přenosu

Pokud chcete snížit riziko přenosu nemocí z pusinkování vašeho psa, ve většině případů je velice efektivní být zkrátka zodpovědným páníčkem.

Pravidelně s vaším psem navštěvujte veterináře, abyste si byli jisti, že je jeho zdravotní stav v pořádků. Zvláštní pozornost pak věnujte pravidelnému odčervování a aplikaci antiparazitik proti blechám či klíšťatům.

A pokud zrovna sbíráte exkrement, nezapomeňte si pak důkladně umýt ruce. 

Dodatečně je také potřeba dávat pozor na to, aby bylo jídlo vašeho psa dobře uvařené — například syrové maso totiž často bývá zdrojem bakteriální infekce. A i psi mohou jíst spoustu druhů ovoce a zeleniny, což jsou cenné zdroje vitamínů a antioxidantů, které budou vašeho psa pravidelně zevnitř detoxikovat.

Jak psa odnaučit olizování?

Pokud vám olizování od psa vadí, naprosto vás chápeme a máme pro vás dobrou zprávu. Takové chování se totiž dá poměrně snadno odnaučit. 

Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je zvednout se a odejít pokaždé, když vás váš pes začne olizovat — tedy kompletní ignorace tohoto chování. Tak váš nejlepší přítel pochopí, že se nejedná o žádoucí projev a dříve nebo později s ním přestane nadobro.

A pokud vám mezirasové pusinkování nevadí nebo se v něm dokonce angažujete rádi, nemusíte s ním nutně přestávat, dokud máte jistotu, že je váš imunitní systém v pořádku. 

Existuje spousta způsobů, jak si můžete s vaším psem vyjadřovat lásku, a pusinkování je jen jedním z nich. Pokud se mu nebudete věnovat nebo to vašemu psovi dokonce zakážete, nemějte si to za zlé. Na vašem vztahu to nic nezmění, pokud na něm tedy aktivně pracujete i v jiných formách.

Autor: Jakub Janíček

 

Foto: Unsplash.com

 

Největší zlozvyky našeho psa a jak jim čelíme

Psi a paraziti

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz