fbpx

Kdo chce psa bít: dobré důvody, proč fyzické tresty nepatří do výchovy psa

I když si to neradi přiznáváme, do výchovy psa promítáme spoustu věcí ze své vlastní lidské duše. Třeba vzorce chování, které známe ze svého dětství, svoje úzkosti a stresy, únavu a depresi. A děláme to vlastně tak mimoděk, aniž bychom si to naplno uvědomovali. Kdo svému psovi nikdo obšírně nevysvětloval nějakou situaci jako dítěti nebo se na něj absurdně nerozčiloval v parku, i když za to pes nemohl, ať hodí kamenem.

A možná, že podobnou zkratkou se do našeho jednání se psem může vplížit i impulz psa fyzicky potrestat, když nás nechce poslouchat. Mluvíme třeba o plácnutí novinami nebo vytahání za ucho. Existuje ale spoustu dobrých důvodů, proč si tohle chování začít uvědomovat a snažit se ho odstranit. Demonstrace fyzické převahy totiž ještě z nikoho lepšího páníčka neudělala. Naopak můžeme navždy přijít o psí důvěru. Čím takový impulz v psí výchově ale nahradit? Jak efektivně upozornit psa, že jeho chování je nežádoucí?

Pozitivní motivace je trend se skvělými výsledky

Výchova psa je celoživotní proces. Můžeme jít cestou negativní nebo pozitivní motivace. Vždy by ale reakce měla přijít bezprostředně po činu. Např. trestat psa poté co uteče a vrátí se po delší chvíli, bude si myslet, že ho trestáme za to, že přišel. V takovém případě se vyplatí motivace pozitivní.

Obecně se nedoporučuje psa bít. Pes se v takovém případě může začít bát všeho, čím ho udeříte, a to i vaší ruky. Strach může přejít v situaci, kdy vás pes pokouše. Klasickým trestům je dobré se vyhnout. Efektivnější je upoutat pozornost psa a následně použít správný povel a odměnit ho. Pokud pes neposlechne, nemá povel dostatečně zažitý, pracujte společně na jeho upevnění. Potom na vás váš pes nikdy nebude naštvaný.

Na procházce by se měl majitel psovi dostatečně věnovat a neřešit své záležitosti např. ve formě telefonátů, takto se dá předejít mnoha nepříjemným situacím. Moje fena Zuzana, kterou si možná pamatujete z jiných příběhů, je toho zářným případem. Nikdy nevím, jak to pozná, ale pokaždé, když telefonuji během společné procházky, dovolí se daleko víc a skoro pokaždé vymyslí nějakou lumpárnu.

Demonstrace fyzické převahy vám respekt ve smečce nepřidá

Pod fyzickým trestem se skrývá od bití vodítkem, povalení na zem, stáhnutí stahovacího obojku, údery rákoskou nebo novinami, nebo také zavírání psa do tmavých prostor. Řešení situace tímto způsobem bývá zpravidla kontraproduktivní, a to pro zpožděný trest, neadekvátní míru tretu k situaci nebo nevhodný trest k povaze psa.

Správnou formou užití podobné negativní motivace je korekce chování. Škubnutí za obojek, slovní korekce podle hloubky hlasu a emočního prožití nebo stisknutím tlamy.

Jak pomoci psovi, kterého někdo bije?

Pokud máte podezření na bití psa nebo nedobré zacházení, je na místě zavolat policii. Pokud k tomuto činu dochází na veřejnosti, je dobré toto chování zkusit páníčkovi rozmluvit, pokud to nefunguje, tak zdokumentovat a předat dál. Z přestupku se může snadno stát snadno trestný čin. Je dobré se obrátit a orgán veterinární správy nebo na příslušný městský řad.

Veterinární správa je povinná nahlášený případ prošetřit, zkontrolovat, v jakém stavu se zvíře nachází a zda nedochází k jeho týrání. Jsou povinní se zabývat i anonymními stížnosti, takže pokud se bojíte o svou identitu, např. se jedná o vašeho známého člověka, můžete využít této možnosti.

Obrazový záznam se hodí i pro média, pokud orgány činné nebudou dostatečně jednat. Je dobré ale této možnosti využít poději, jelikož má majitel možnost nápravy, pokud se dozví, že o něm média píšou.

 

Autorka: Pavlína Jelínková

Foto: Unsplash

Fascinující svět psích instinktů

Největší zlozvyky našeho psa a jak jim čelíme

Zdají se psům sny?

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz