Přišli jste z práce a nikdo se neobtěžoval vás horlivě přivítat? Nebo za doby vaší nepřítomnosti poničil či označkoval nábytek? V takových případech jste jistě začali přemýšlet, čím jste si takové chování zasloužili. Jste přece nejlepší kamarádi a jeden pro druhého by udělal cokoliv. I nejlepší kamarádi však mezi sebou mohou mít čas od času rozepře.
Znovu a znovu se dokazuje, že psi jsou stejně jako lidé vnímavými bytostmi, které dokážou cítit široké spektrum emocí. Z vašeho psa jste tedy jistě již několikrát byli schopni číst radost, náklonnost, ale také úzkost nebo strach. Berte však v potaz, že v případě vzteku a naštvání je tato problematika trošku komplikovanější. Zkráceně řečeno — naštvaný pes není nic neobvyklého, nicméně tyto bytosti nemají kapacitu přiřazovat motiv své emoci.
Možná vás tedy mírně uklidní, že pes se sice může naštvat, pravděpodobně však není naštvaný na vás.
Když tedy známky takové emoce projevuje, nejčastěji to souvisí právě se strachem, frustrací či nejistotou. A ruku na srdce — i člověk má tendenci takové emoce zakrývat právě vztekem.
Co mohlo způsobit, že je můj pes naštvaný?
Často se stane, že je váš pes naštvaný a vy přesně víte proč. Malé dítě si jej příliš silně hladí, jiný pes mu krade hračku nebo se přihodí jiná situace, která nastartuje tuto negativní reakci. Pes však žije v momentu — a chová se takto pouze v případě, že se daná situace děje právě teď. Není tedy potřeba přemýšlet nad tím, jestli váš pes drží zášť vůči dítěti, které ho před několika hodinami v parku tahalo za ocas. Pes se za minulostí neohlíží tak jako my.
Nicméně pokud jste například pozměnili jeho zavedenou rutinu, třeba prostřednictvím stěhování nebo příchodu nového člena do smečky, váš pes se může dlouhodobě cítit nejistě. Taková emoce pak může působit jako vztek nebo naštvání.
Možná jste si už také položili otázku, zda je váš pes naštvaný kvůli tomu, že jste odešli z domu. Nicméně taková reakce opět není vyloženě vztekem, jako spíše projevem nudy.
Psi potřebují mít každý den dostatek fyzické i mentální stimulace, a pokud ji nedostanou, často se mohou začít chovat nepředvídatelně. Líbí se vašemu psovi, že odcházíte do práce? Samozřejmě, že ne. Stoprocentně by byl radši, kdybyste s ním byli doma, hráli si a mazlili se. Je na vás však naštvaný? Ne. A pokud vám to tak přijde, zkuste mu před odchodem do práce dopřát dostatek pohybu — ranní procházka o delším trvání dokáže s emocionálním rozpoložením vašeho psa dělat divy.
Jak poznám, že je něco v nepořádku?
1. Vyhýbá se vám
Cítíte se být ignorováni? Pokud se váš pes distancuje a nechce s vámi trávit čas tak jako obvykle, můžete mít tendence toto chování přisuzovat naštvání. Nicméně pravděpodobně je jen unavený nebo se necítí dobře.
Psi se často snaží bolest a neklid skrývat, takže pokud se vám vyhýbá, možná se jen snaží zakrýt to, jak mizerně se cítí. Změna ve společenskosti může být také příznakem deprese, což psy může postihnout po náročné životní změně, jako je například ztráta páníčka nebo jiného mazlíčka v domácnosti.
2. Pohlíží na vás „ze strany“
Psi projevují svoje emoce na tělesné úrovni. Pokud si všimnete, že si váš pes nadměrně olizuje rty, zívá a pohlíží na vás „ze strany“, mohlo by to jistě působit jako naštvání, zakopaný pes však bude s největší pravděpodobností v něčem jiném.
Takové projevy jsou totiž nejčastěji spojovány s úzkostí — a prostřednictvím nich se psi snaží zmírnit stresující situaci. Pokud vašemu parťákovi v takovém rozpoložení chcete pomoci, nabídněte mu jeho oblíbený pamlsek, mluvte k němu s klidem a dejte mu prostor.
3. Projevuje méně náklonnosti
Pokud vám váš pes typicky projevuje obrovskou lásku, ale najednou se k tomu nějak nemá, můžete si být jisti, že je něco špatně.
Jak jsme si už řekli, psi často skrývají svůj diskomfort. Pokud se tedy váš nejlepší kamarád nechce mazlit, může to být tím, že ho něco bolí. Tak dramatická změna v chování je rozhodně důvodem pro návštěvu veterináře.
4. Doráží na vás
Snaží se pejsek získat vaši pozornost svojí packou? Nebo do vás snad naráží nosem či hlavou? Tímto způsobem nedává najevo ani tak svůj vztek jako spíše to, že něco chce. Dorážení nosem či packou může být znakem náklonnosti, pozvánkou ke hře nebo prosbou o pamlsky.
5. Skrývá se pod postelí
Pokud se váš pes skrývá pod postelí (nebo kdekoliv jinde), pravděpodobně není naštvaný, ale spíše vyděšený. Možná jste si tohoto chování povšimli při silvestrovských ohňostrojích nebo intenzivní bouřce, takto vystrašit ho však může prakticky cokoliv — jako třeba nůžky na drápky nebo vysavač.
Ideální bude, pokud ho v takové situaci necháte se uklidnit po svém. Prostor pod postelí psi často vnímají jako bezpečné místo, kde z nich stres postupně odpadne.
6. Čůrá na vaše věci
Ani tento projev chování není znakem toho, že je pes naštvaný.
Čůráním na vaše věci si spíše značkuje svoje teritorium — a pravděpodobnost výskytu tohoto chování se razantně zvyšuje, pokud máte nového psa. Také se tak může projevovat stres nebo potřeba vydobytí dominantní pozice v případě, že jste do domácnosti přivedli nového člena smečky.
Pokud se však toto chování opakuje, radši vašeho parťáka vezměte na návštěvu k veterináři. Mohlo by totiž značit také problém v močových cestách či močovém měchýři.
7. Ničí, na co přijde
Pokud se vrátíte z práce a ve vašem domě či bytě to vypadá jako po výbuchu atomové bomby, váš pes vám nemá nic za zlé, ale spíše se nudí nebo je úzkostlivý. Tomuto chování předejdete, když mu před vaším odchodem dáte něco, co může žvýkat nebo s čím si může hrát.
Poškrábaná sedačka, sežvýkané boty nebo například vytahané odpadky mohou značit separační úzkost, která se dá úspěšně „přeléčit“ za pomoci specialisty na psí chování.
Řešení je jednoduché
Naštvaný pes není ničím neobvyklým, nicméně jelikož je jeho emocionální inteligence srovnatelná s dvouletým dítětem, nikdy nebude držet zášť přímo vůči vaší osobě.
Často tedy stačí malé změny, aby váš nejlepší přítel s projevy chování, které působí jako naštvání nebo vztek, přestal. A pokud si nevíte rady, vždy se můžete poradit se specialistou. Díky tomu se vaše pouto ještě více posílí a jelikož mu poskytnete více pochopení, vaše soužití bude harmoničtější než kdy dříve.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pixabay
Agresivita u psa: víme, co ji nejčastěji způsobuje a jak ji řešit