Je váš pes nadšený cestovatel? Jestli ano, pravděpodobně jste to poznali hlavně díky tomu, že ať už se jede kamkoliv, má tendenci při jízdě vystrkovat hlavu z okna v naprosté extázi.
Tomuto chování se oddává většina psů nehledě na plemeno, věk či pohlaví. Na čerstvém vánku, který profukuje srstí našich čtyřnohých miláčků, zkrátka něco bude. Jestli váš pes vystrkuje hlavu z okna, jistě už jste si položili otázku, proč to dělá.
Na rozdíl od běžných projevů chování, jako je například vrtění ocasem, kýchání nebo očichávání zadků ostatních psů, je z velké části chování našich miláčků v autě a na cestách velkou neznámou. Často můžeme jen polemizovat, co vede našeho psa ke konkrétnímu projevu.
Důvod, proč pes vystrkuje hlavu z okna, bohužel nemáme potvrzený vědecky, ale většina profesionálních chovatelů se shoduje na tom, že odpověď se ukrývá v neuvěřitelně pokročilém psím čichu.
Studený, ale také geniální psí čumák
Když pes vystrčí hlavu z okna, ostatním řidičům se naskytne možnost přihlížet k velice komické situaci.
Pobavení druhých však není jeho primárním záměrem. Vábí ho totiž nejrůznější pachy, které mu okolní vánek přináší. I když je okénko stažené jen o pár centimetrů, stimulace vašeho psa je natolik silná, že se brzy dostává do stavu, který se dá připodobnit snad jen ke stavu pod vlivem drog — v pozitivním slova smyslu.
Berte v potaz, že psí čumák disponuje zhruba 300 miliony čichových receptorů, zatímco náš nos pouhými 5 miliony. A čím více receptorů, tím je čich logicky citlivější. Čichový bulbus, což je u savců název pro mozkové centrum, které zpracovává čichové informace, je u psů 40 × větší než u lidí. A pokud jsou na to vycvičení, dokážou rozpoznat i rakovinu, a to již v jejích počátečních stádiích.
Když tedy pes vystrkuje hlavu z okna, má možnost cítit každého člověka na ulici, každý odpadkový koš, trávu, vůni jídla z restaurací nebo třeba ostatní psy. Je to pro něj jako sledování televize.
Nicméně senzorická stimulace se v tomto případě nevztahuje jen na čich, ale také zrak — i psi rádi pozorují hezké scenérie. Proč by tedy sledovali pouze sedadla v autě, když mohou nahlédnout do rozmanitého dění světa za oknem?
Bezpečnost na prvním místě
Při jízdě v autě je v každém případě řidič odpovědný za zajištění bezpečnosti všech přepravovaných osob, ale také zvířat. Ta musí být patřičně připoutána.
I když je vystrkování hlavy roztomilá a vtipná záležitost, může být i nebezpečná. Pokud má totiž pes možnost pohybovat se v autě na volno, snadno se stane tragédie — případný výskok z auta totiž může vést k jeho zranění nebo dokonce smrti.
Za nepřipoutaného psa může policie řidiči udělit až dvoutisícovou pokutu na místě. Představuje totiž nebezpečí jak pro sebe, tak pro ostatní pasažéry — může překážet ve výhledu, připlést se do prostoru s pedály nebo cestující v emočním zápalu dokonce pokousat.
Je potřeba myslet také na to, že přestupek ohledně nepřipoutaného zvířete se může dostat až k veterinární správě, která má právo udělit vám pokutu až 200 tisíc korun. Zahráváte si zde totiž také se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Ten mimo jiné udává také to, že by pes měl mít přístup k vodě a krmení a celkovou způsobilost pro přepravu.
Jestli tedy chcete vašemu psovi přece jen dopřát chvíle na čerstvém vánku, bezpečnostní opatření byste neměli brát na lehkou váhu. Bezpečnostní pásy jsou jedním z nejlepších způsobů, jak vašeho psa při přepravě zajistit a dá se s nimi dobře určovat rozsah jeho možného pohybu — s trochou šikovnosti se vám podaří dopřát mu krásný výhled i vysokou míru senzorických stimulací při jeho maximální bezpečnosti.
Téměř každý pes vystrkuje hlavu z okna, což jako páníčci velmi rádi sledujeme, protože jde o pohled plný štěstí a radosti. Pokud by však toto chování mělo znamenat bezpečnostní riziko, radši vašeho miláčka vezměte na pořádnou procházku nebo společný běh v rámci canicrossu. I tak mu totiž dopřejete spoustu mentální i fyzické stimulace, která bude přispívat k dlouhodobě spokojenému soužití.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pexels — Tim Gouw