S našimi čtyřnohými přáteli komunikujeme různými způsoby a i když bychom si to někdy strašně přáli, nestane se, že by s nám začali prostě mluvit.
Taková domluva by byla jistě skvělá, a to nejen proto, že bychom společně mohli žertovat nebo se pouštět do filozofických debat, ale také by nám mohli říct, že je něco trápí.
Každý páníček by měl být schopen rozpoznat příznaky, které nasvědčují tomu, že má doma nemocného psa. Konkrétní signály se u každého chlupáče liší, nicméně často stačí dát na pocit – pokud totiž s naším psem něco není v pořádku, většinou to vycítíme.
Jelikož spousta z nás s našimi pejsky tráví podstatnou část každého dne, máme jasné povědomí o jejich povaze, způsobu chování a reakcích. Jakékoli vybočení z těchto projevů je nám tedy podezřelé, a tak začneme přemýšlet, jak našim parťákům pomoct – nechat to být a pár dní vyčkat, naordinovat mu bylinnou kúru po vzoru našich babiček, nebo rovnou upalovat k veterináři?
Posouzení konkrétního řešení je úkolem každého páníčka, nicméně návštěva veterináře nikdy není na škodu.
Díky ní se totiž mohou vyloučit případná závažnější onemocnění a vy se tak můžete o svého miláčka přestat bát. Často se totiž jedná o naprostou banalitu – jako například podrážděný žaludek nebo nachlazení, ze kterého se, stejně jako my, s trochou odpočinku dostane velice rychle.
Abyste zdravotním problémům co možná nejlépe předcházeli, nezapomínejte na to, že byste vašeho psa měli minimálně dvakrát ročně brát na preventivní prohlídku. Tak zajistíte jeho ochranu pomocí očkování a antiparazitik. Zároveň je důležité zajistit jeho pravidelný přísun vitamínů a dalších živin, které podpoří jeho imunitní systém.
Jak ale tedy můžeme poznat, že s naším psem něco není v pořádku? Uvádíme deset nejčastějších varovných signálů:
-
Prostě se vám nezdá
Jak už jsme naznačili v úvodu, nemocný pes se často projevuje tím, že se zkrátka chová jinak než obvykle. Pokud vám tedy připadá, že najednou začal jinak reagovat nebo má náladu „pod psa“, měli byste zpozornět.
Taková změna je totiž často prvním signálem, že se váš pes necítí dobře. A může to klidně vypadat jen tak, že spí více než obvykle.
-
Nechce jíst
Jídlo je středobodem zájmu valné většiny psů. Pokud tedy váš pes ztratil svou chuť k jídlu, počítejte s tím, že je dost možná něco špatně.
Je samozřejmé, že pokud vašemu psovi dáte něco méně chutného než obvykle, jídlo asi odmítne. Pokud jste ale v poslední době neudělali žádnou změnu v jeho stravovacím režimu a pes přece jen „ohrnuje čumák“, je čas na návštěvu veterináře.
-
Nechce pít
S vodou to funguje stejně jako v případě jídla, ale s tím rozdílem, že se jedná o vážnější problém. Nejenže je to znamení, že se váš pes necítí dobře, ale dehydratace je velice nebezpečná, projeví se dost rychle a může vést k dalším komplikacím.
Pokud chcete zkontrolovat, zda je váš pes dehydrovaný, lehce zatáhněte za kůži za krkem. Měla by se na své místo vrátit rychle, a pokud tomu tak není, váš pes je dehydrovaný a potřebuje okamžitou návštěvu veterináře.
-
Pije až moc
Pokud váš pes většinu svého času stráví u misky s vodou, kterou se neustále prolévá, mohlo by se jednat o znamení cukrovky nebo onemocnění ledvin.
Nadbytek vody mu neublíží, ale abyste se ujistili, že je všechno v normě, zkuste změřit jeho denní spotřebu vody. Každý pes by měl vypít okolo 20–70 ml vody na kilogram jeho váhy v závislosti na míře fyzické aktivity, stavbě těla, stravovacím režimu a stáří.
-
Ztratil chuť do pohybu
Celodenní polehávání a nechuť se zvednout může znamenat, že vašeho psa něco bolí.
Berte na vědomí, že psi neprojevují bolest tak, jak bychom si možná představovali. Pokud je něco bolí, nemusí ještě nutně kňučet. Někdy se to totiž projevuje tak, že je tichý, polehává a nechce se mu ani na procházku.
-
Teče mu z očí
Oči jsou oknem do duše nejen u lidí, ale také u našich čtyřnohých parťáků. Jistě se s námi shodnete na tom, že pohledu do psích očí se jen tak něco nevyrovná. Jsou laskavé, upřímné a plné lásky.
A o to horší je, když je s nimi něco v nepořádku – když např. produkují přebytečné množství slz. V takovém případě se obvykle jedná o alergie, a to platí zejména pokud se pes také neustále drbe, olizuje a má průjem nebo suchou kůži.
Nejčastěji se u psů můžeme setkat s alergiemi na specifické potraviny, pyl nebo roztoče.
-
Má průjem
Nemocný pes může mít také řídkou stolici. Při podráždění jeho trávicího traktu se bohužel může také stát, že vám začne nechávat nadílky všude po domě. Nemějte mu to za zlé, nedělá to schválně, jen to nemůže vydržet.
Takové podráždění se dá celkem snadno řešit krátkodobým přechodem na lehčí stravu. Pokud je ale průjem vašeho psa chronický, neodkládejte návštěvu veterináře, kde bude zjištěna příčina jeho problému.
-
Je náhle agresivní
Agresivita u psa není nikdy dobrým znamením a ať už je krátkodobá nebo dlouhodobá, vždy by se měla řešit.
Lehkovážného přístupu k tomuto chování byste mohli rychle litovat.
Pokud je váš pes obvykle klidný, ale zničehonic se začne chovat agresivně, na vině by mohl být mimo jiné i zdravotní problém.
-
Má kašel
Občasné pokašlání nebo kýchnutí není důvodem k panice – stejně jako tomu je u nás. Dávejte si však pozor na to, jestli váš pes nekašle nebo neposmrkává celé dny. To je jedním z těch nejsnadněji rozpoznatelných signálů, že je nemocný.
Může se jednat o banální infekci, ale také například o onemocnění srdce. Spousta plemen je také k dýchacím obtížím přirozeně náchylná.
-
Přehnaně se drbe
Drbání je dalším přirozeným projevem chování našich miláčků, pokud tedy pár minut denně tráví tím, že si kouše nohu nebo drbe uši, nemusíte o něj mít strach.
Je však problém, pokud vám připadá, že se váš pes této aktivitě věnuje klidně i několik hodin denně.
Může se jednat například o příznak alergie nebo blech. Jestliže se však drbe například okolo tlamy, může se potýkat s dentálním problémem, který může být tak závažný, že nemocný pes úplně ztratí chuť k jídlu.
Chronické drbání nepodceňujte – i v tomto případě navštivte vašeho veterináře.
Pár slov závěrem
Jako páníčci zažíváme s našimi psy spoustu legrace a dobrodružství. O to větší obavy o ně máme, když je s nimi něco špatně a zkrátka se necítí ve své kůži.
Avšak nezoufejte. Máme velké štěstí, že dnešní veterinární péče se dostala na opravdu vysokou úroveň a spousta zdravotních problémů, které by v minulosti skončily fatálně, se dnes dá léčit.
Příčiny velké části takových problémů navíc bývají naprosto banální – dokud tedy váš pes neuvidí veterináře, panika opravdu není na místě.
Tak na šťastné a zdravé dny!
Autor: Jakub Janíček
Foto: Tima Miroshnichenko – Pexels.com