Můj pes jí vlastní zvratky! Je to bezpečné?

Každý páníček dříve či později přijde na to, že soužití se psem není jen o mazlení, dovádění a venčení. Objeví se také momenty, kdy se vám z jeho chování bude zvedat žaludek, obzvlášť pokud patříte mezi citlivější jedince. A to například když pes zvrací.

Ještě horší je, když váš mazlíček vyvrhne celý obsah svého žaludku a pak se do něj pustí s takovým nadšením, jako byste před něj dali jeho oblíbenou kapsičku. Pro naše oči to není nic příjemného, avšak pro něj je to naprosto přirozené chování. Proč tomu tak je?

Zvracení vs. regurgitace

Předtím, než si vysvětlíme, proč psi jedí vlastní zvratky, bychom si měli objasnit rozdíl mezi zvracením a takzvanou regurgitací.

Když pes zvrací, jedná se o reflex, který nedokáže kontrolovat.

Obvykle k tomu dochází, když se v žaludku nachází nějaká neobvyklá látka či toxin. V reakci na ni dá mozek tělu signál, aby vyvrátilo celý obsah žaludku. Ke zvracení však může dojít také v případě, že má přeplněný žaludek či tenké střevo.

Že dojde ke zvracení, můžete rozpoznat tak, že se pes postaví a začne intenzivně stahovat a povolovat břicho. Poté následuje dávivý zvuk a samotné zvracení. Pokud měl v žaludku jídlo, bude částečně strávené, což mu dá podobu žluté tekutiny.

Kdežto v případě regurgitace pes vyvrhne jídlo ještě předtím, než se dostane do žaludku a střev.

Aby k tomu došlo, pes se nemusí příliš snažit – jednoduše sklopí hlavu a obsah jícnu vyletí ven. Kousky jídla budou nestrávené a pokryté hlenem, který je mnohem hustější než žaludeční šťávy.

Příčinou bývá většinou to, že pes snědl jídlo příliš rychle a jednotlivé kousky jsou příliš velké na to, aby je dokázal normálně strávit. Vyvrhnuté jídlo se po opětovném snězení snadněji dostane do žaludku.

Proč psi jedí vlastní zvratky?

Možná jste už slyšeli, že ptačí matky podávají potravu svým mláďatům tak, že ji snědí a následně vyzvrací, aby ji mláďata lépe strávila. Psí matky to často dělají podobně.

Když ukončují kojení a začínají svým štěňatům podávat pevnou stravu, zpočátku ji předkousávají a regurgitují ven, podobně jako ptáci. Psi se tím pádem už od útlého věku učí, že pojídání zvratků je zcela normální.

Zvratky vnímají jako zdroj potravy, a to nejen kvůli svým štěněcím návykům, ale také jejich pachu. Na rozdíl od nás totiž mají mnohem vyvinutější čich, a i když nám jejich zvratky smrdí, pro ně jsou skoro stejně voňavé jako kterékoliv jídlo.

Důvodem jsou nestrávené části potravy, které my jako lidé nejsme schopni přes pach zvratků cítit.

Kdy je třeba být na pozoru?

Pokud jde o bezpečnost, je třeba opět rozlišovat zvracení a regurgitaci.

V prvním případě totiž existuje velká pravděpodobnost, že pes zvrací z toho důvodu, že snědl něco, co neměl. Pokud by tuto potravinu či látku vyzvracel a následně opět snědl, mohlo by to vyvolat další zvracení nebo ještě horší zdravotní potíže.

K regurgitaci dochází v důsledku rychlé konzumace potravy a jejího nedostatečného rozmělnění. Opětovné snězení obsahu jeho jícnu by tedy pro psa nemělo být nebezpečné – přece jen se jedná o přirozenou snahu jídlo úspěšně strávit.

Pozor! Pokud pes zvrací či regurgituje často a delší dobu nebo dokonce projevuje jiné známky toho, že mu není dobře (např. dehydratace, malátnost, průjem), měli byste co nejdříve navštívit vašeho veterináře.

I když je pro psa jedení vlastních zvratků normální, pro samotné zvracení už to neplatí, a tak by se mu mělo patřičně předcházet. Hlídáním psa na procházce, aby nesnědl něco nepatřičného, správným krmením a nákupem kvalitní potravy ušetříte svému miláčkovi nepříjemnou nevolnost a sobě starosti s úklidem.

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Pexels – Jayson Lorenzo

Pes na pastvě: proč psi jedí trávu?

Taky okusujete? Tak na tyhle pokojovky pozor!

Poruchy trávení u psů

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz