Pojďme si to říct narovinu. Naši čtyřnozí kamarádi nejsou zrovna čistotní a jejich nejoblíbenější aktivity často zahrnují spoustu špíny, ať už se jedná třeba o válení v bahně nebo hrabání hlíny. Je tedy logické, že je nutné jim dopřávat pravidelnou hygienu.
Pokud váš pes nemá tendence vyválet se ve všem, co vašemu oku ani nosu zrovna nelahodí, upřímně vám závidíme. Pravidelným koupelím se však ani tak nevyhnete. I když ho ochráníte před hlavními zdroji špíny, vlivem přirozených procesů na pokožce psa se i tak v jeho srsti ukrývají nejrůznější nečistoty a často i lupy.
Jistě jste si už několikrát položili otázku – jak často koupat psa?
Na tu se však nedá jednoznačně odpovědět. Obecně se doporučuje koupat alespoň jednou za tři měsíce, setkat se však můžeme i s páníčky, kteří svoje psy koupou častěji. A ani to nemusí být nutně špatně, pokud si to situace žádá. Hlavně vždy používejte přípravek vhodný k typu chlupu a pokožky vašeho miláčka a vždy nanášejte opravdu šetrně.
V opačném případě by totiž nadměrná hygiena mohla psovi uškodit. Kvůli ní totiž psi ztrácí přirozený maz, který se na jejich pokožce tvoří, poškozují se jejich vlasové folikuly a psi jsou tak vystaveni většímu riziku vzniku infekcí.
Abyste dokázali přesněji určit, jak často koupat psa, berte v potaz tyto tři faktory:
Životní styl a míra aktivity
Každý pes je unikát a jak jsme už zmínili na začátku, někteří psi jsou čistotnější, druzí nemají problém přijít ze zahrady nebo procházky tak špinaví, že by člověk skoro ani nepoznal jejich přirozenou barvu srsti.
Zamyslete se nad tím, jak často váš pes přichází do kontaktu se špínou. Ta na sebe často upozorní i nepříjemným zápachem, což je signál pro vás, že je na čase vašemu psovi dopřát řádnou koupel.
Typ srsti
To je dalším ukazatelem, který vám pomůže určit, jak často váš pes bude muset navštívit sprchu nebo vanu.
Mohli byste si myslet, že krátkosrstí psi se tolik koupat nepotřebují, opak však často bývá pravdou. Srst disponuje ochrannou funkcí a zamezuje vniku cizích látek do pokožky. Pokud jí má pes pomálu, je třeba počítat s větším rizikem infekcí, a také samozřejmě viditelnějšími nánosy špíny.
Zdravotní stav
Pokud má váš pes nějaký zdravotní problém, váš veterinář vám může navrhnout použití nějakého léčebného šamponu. A s každým takovým výrobkem se liší i to, jak často se má aplikovat
Myslete však na to, že i když je váš pes perfektně zdravý, správná hygiena mu pomůže tento stav udržet.
A tento bod nesouvisí jen se zdravím vašeho psa, ale i vás. Spousta lidí trpí alergiemi a například psí lupy je mohou silně dráždit. Pravidelná hygiena je tak i v tomto případě naprosto zásadní.
Zdravé hygienické návyky nade vše
Pokud vám dnešní článek pomohl udělat si jasno v tom, jak často koupat psa, udělali jste velký krok v dlouhodobé hygieně vašeho miláčka.
Ta však koupáním nekončí – měla by totiž zahrnovat i vyčesávání chlupů, stříhání drápků a čištění zubů. O tom všem si můžete dočíst na našem webu.
Pokud se vašim psům koupání nelíbí, spojte jej s něčím příjemným. Můžete jim například do vany vzít voděodolnou hračku, intenzivně je chválit za to, jak jsou stateční nebo jim při koupání zkrátka dávat dostatek lásky.
Jistě vám poděkují, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. A tak stejně vy budete mnohem klidnější, protože nebudete tolik vystaveni bakteriím, nečistotám a samozřejmě ani nepříjemnému zápachu.
Autor: Jakub Janíček
Foto: Pexels – Benjamin Lehman