Stříhat, nebo nestříhat? Odpověď není jednoduchá

Nedávno jsem v jednom pražském parku potkala paní s malým psem, který byl ostříhaný tak, že jeho chlupy vypadaly jako lví hříva, následovalo nahé tělo a chundelatá štětička na ocase. Měla jsem dokonce takový nepříjemný pocit, že psí chlupy jsou dokonce nabarvené, aby se co nejvíc přiblížily pískovému odstínu lví srsti. Tahle zkušenost mě přiměla přemýšlet, kde končí láska a péče a začíná zacházení se psem jako s módním psím doplňkem. A jak jsou na tom vlastně psi se stříháním srsti? Kteří stříhání potřebují a kterým můžeme spíš uškodit?

Jako majitelka bezúdržbového skoro ohaře Zuzany, jsem o otázkách údržby psí srsti nikdy moc nepřemýšlela. Páníčci hladkosrstých psů v tom mají jistou výhodu. Jen když se jednou za půl roku dostaví línací sezóna, trochu celému procesu pomohu speciálním kartáčem, jinak se ale o psí srst starat moc nemusím. Chlupy vezme vysavač, bláto obvykle povlečení, znáte to…Jak to ale mají ostatní pejsci?

Co vlastně víme o spokojené psí srsti?

Skvěle navržená klimatizační jednotka

Psí srst je skvěle navržená, aby fungovala bez našeho zásahu. Má jednak funkci ochranou, kdy brání mechanickému poškození kůže jako jsou odřeniny, druhou je regulace tepla. Podsada neboli spodní vrstva srsti funguje vlastně jako taková vestavěná klimatizační jednotka. Chrání psa před zimou, ale také před horkem, což si spousta páníčků neuvědomuje a mají tendenci své chundelaté psy na léto této výsady zbavit, protože mají pocit, že je jim v kožichu horko.

Stříhání někdy kromě funkce estetické, přináší i funkci zdravotní, kdy slouží k lepší údržbě srsti nebo ošetření nebo pro odstranění parazitů. Pokud vám jde o to, aby pes nenosil bláto na dlouhých chlupech, nebo ledovku na chlupech v meziprstí, zvládnete to údržbou doma sami. Navíc dnešní salony nabízejí krom odborných střihů i ošetření srsti, úpravu drápů, nebo vymačkání análních žlázek.

Stříhání je vhodné zejména pro psy bez podsady

Pokud se účastníte kynologických výstav a plemeno to vyžaduje je stříhání nutné. Dobré také je pro pracovní psy, kdy sestřihem zvýší rychlost a hbitost psů. Například u loveckých psů zastříhnutí srsti na hrudi. Stříhání je vhodné pro psy, kteří nemají podsadu, ale jen krycí vrstvu srsti. Vhodné pro střihy jsou zejména menší plemena bez podsady jako jorkšírský teriér, silky teriér, papillon, krysařík, maltézák, bišonek.

Samozřejmostí je vyholování určitých partií při zranění nebo před zákrokem. Do úpravy kůže se zahrnuje i tzv. trimování, kdy se speciálním nástrojem odstraňují odumřelé chlupy u plemen s hrubší srstí. Pro psy je to víceméně příjemná záležitost, ale musí se česání učit už od štěněte. Takové kartáčování vede k redukci podsady, k prokrvení srsti a také provzdušnění.

Radost jménem línání

Přechod na jinou srst se děje zejména v jarních a podzimních měsících. Při línání ztrácí zvíře zejména velkou část podsady, což je dobře vidět u psů žijících venku. U psů, co žijí v bytě, se proces děje  téměřceloročně. Období línaní je nepříliš oblíbené u majitelů, dá se alespoň částečně předejít pravidelným kartáčováním. Obvykle se doporučuje psa kartáčovat alespoň jednou týdně.

 

Autor: Pavlína Jelínková

Foto: Photo by Vincent van Zalinge on Unsplash

 

Svrab – postrach městských parků

Jak připravit vašeho psa na klíšťovou sezónu?

Jako kočka a pes – i z odvěkých rivalů mohou být nerozluční přátelé

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz