Tukové bulky neboli lipomy se zdají být naprosto neškodné. Pod srstí svého psího mazlíčka už takovou bulku objevil skoro každý chovatel. Co o nich vlastně víme a jaké mohou pro psa představovat zdravotní riziko? A dá se vůbec vyloučit, že nejde o jiný druh zhoubného a nebezpečného nádoru? Na tukové bulky jsme se podívali pěkně pod drobnohledem.
Když jsem nedávno objevila své stárnoucí ohařce Zuzce u spodního okraje žeber bouli větší než slepičí vejce, krve by se ve mě nedořezal. Útvar byl vidět jen, když ležela na zádech a musel vyrůst opravdu rychle, protože jsem si ho ani krátce před tím nevšimla. Biopsie a následné cytologické vyšetření ale naštěstí odhalily, že jde o lipom, tedy nezhoubný tukový nádor uložený pod kůží. Dokud nepřekáží pohybu nebo orgánům, není podle veterináře třeba jej odstraňovat. Jen je potřeba hlídat, že se nezvětšuje. Mám také Zuzku držet v dobré kondici, protože hrozí, že když bude tloustnout, bude se zvětšovat i nádor. Celá situace mě ale tak vyděsila, že jsem si o lipomech začala shánět víc informací.
Máte doma také psího tlouštíka? Poradíme vám jak na redukci hmotnosti.
Co jsou lipomy vlastně zač?
Tukové bulky, jsou nádory z tukové tkáně, utvářející se v podkoží. Mohou postupem času vyrůst ve větší útvary, které mohou psa omezovat v pohybu. Na jejich tvorbu má také vliv zvýšený příjem živin a méně pohybu, potom se vytvářejí rychleji. Na ohmatání jsou měkké. Pokud najdete bulku, je na místě důvod k obavám, takový nádor je na ohmatání k nerozeznání od jiných nádorů, přestože tento tukový je relativně bezpečný.
Tukové nádory se objevují obvykle v oblasti předních nohou, na hrudi, nebo v okolí břicha. V oblasti hrudníku vznikají nejčastěji ty „neškodné“ bulky. Běžný postup je, že lékař odebere štěp bulky (odborně biopsie), který se nechá vyšetřit a zjišťuje se, jaký druh buněk obsahuje. Pokud se jedná o nezhoubný lipom, bulka není nijak ohrožující a dokud psovi nebrání v pohybu, není potřeba ji chirurgicky odstraňovat. Někdy se ale může jednat o nádor, který sice není zhoubný, ale prorůstá do svalů a okolní tkáně, v takovém případě čeká pejska chirurgický zákrok.
Nejčernější scénář tukové bulky
V nejhorším případě se může vyskytnout nádorek neohraničený s možnými metastázami do důležitých orgánů, např. kostí nebo mozku. Jeho výskyt je vzácný, ale i toto riziko by se mělo brát v úvahu. Jakoukoli podezřelou bulku by tedy vždycky měl vidět veterinář, tedy i tehdy, kdy si my laicky myslíme, že jde o bulku tukovou. Je velmi důležité co nejrychleji vyšetřit každý novotvar, týká se to každé nové bulky. Včasným zásahem můžete pejskovi zachránit život.
Prevence skrze játra
Pokud se vašemu pejskovi tukové bulky pod kůží tvoří častěji, doporučuje se někdy zařadit veterinární přípravky na podporu činnosti jater, jelikož tukové buňky mohou být spojené s omezenou jaterní činností. Z přírodních prostředků na podporu jater doporučujeme šípek, pohanku, yuccu schidigera, dále vitamin B13 a B15. Věděli jste, že o přirozených doplňcích stravy pro pejsky už jsme napsali celý článek?
Takže na závěr, kdykoliv najdete u pejska nějakou bulku, nespoléhejte se jen na vaše zkušenosti a nechte ho odborně vyšetřit. To je rozhodně jediný správný postup
Autor: Pavlína Jelínková
Foto: www.freepik.com/user18526052
Chronické drbání: může ho působit alergie i psychická nepohoda