O výcviku vodicích psů

Psi jsou naši věrní a nezastupitelní společníci už desítky tisíc let. Pes se na člověka dovede skvěle napojit a neomylně vycítí, když ho něco trápí. A krom toho, že naše problémy vycítí, dovede nám také nabídnout efektivní a velmi nezištnou psí pomoc. Své by o tom mohli vyprávět třeba lidé se zrakovým či jiným handicapem. Dobře vycvičený vodicí pes může člověka doslova provést ke šťastnějšímu a samostatnějšímu životu. Dnešní článek proto věnujeme právě vodicím psům.

Vždycky mě fascinovalo, kolik sebekázně vodicí psi vykazují. Vůbec jsem si nedovedla představit, jak těžký  pro obě strany asi musí být výcvik, v němž se pes naučí být pro svého pána opravdovou oporou. A jak se třeba naučí rozeznat na semaforu červenou od zelené? Jak to, že se nikdy neběží pozdravit s jiným psem a vydrží koncentrovaný na svoje poslání? Pátrali jsme po informacích, které by nám na tyto otázky mohly poskytnout odpověď.

No a někdy se zase postará rodina o svého slepého pejska. Přečtěte si příběh Cherry.

Historické okénko

Historie psí asistence (nejen) zrakově postiženým sahá dál, než si dovedeme představit. V antickém městě Herculaneum, které zaniklo při výbuchu Vesuvu, najdeme na nástěnné malbě vyobrazeného vodicího psa, který pomáhá nevidomému člověku. Může tedy jít o praxi dva a více tisíc let starou.

Systematicky se psi začali cvičit na počátku století dvacátého, jelikož světové války za sebou zanechaly spoustu zranění s invalidními válečnými veterány. V Československu najdeme počátek v roce 1922, opravdový rozmach oboru začal v 60 letech. Pokrok obor zaznamenal v roce 1990, když bylo v Jinonicích založeno středisko výcviku vodicích psů

Dobře si vedou retríevři i pudlové

Do výcviku se obvykle zařazují plemena, která se osvědčila v celosvětovém měřítku. Mezi nejvhodnější patří Německý ovčák, Labradorský retriever, Goldendoodle (kříženec pudla a retrievera), Flat coated retriever, Labradoodle a Královský pudl.

Jak se vychovávají štěňata, která čeká asistenční budoucnost?

Výchova vybraných štěňat do jednoho roku probíhá obvykle v rodinách. Potom štěně putuje k dalšímu výcviku. Za tu dobu se naučí důvěřovat lidem, umí s nimi sdílet obydlí, cestovat dopravními prostředky a nebojí se ruchu velkoměsta. Výchova je průběžně konzultována s koordinátorem, který na výchovu dohlíží. Štěně má vyváženou míru práce a zábavy a škola platí vychovatelům všechny potřebné náklady spojené s krmením a péčí. Ačkoliv je pro mnoho lidí vidina odebrání štěněte bolestná, nabízí se po čase možnost opětovné shledání, které vychovatele určitě utvrdí ve smysluplnosti počinu. A pak je čas začít chodit do školy.

A jak dopadla adopce lovce Zuzky z útulku? Napsali jsme o tom celý článek.

Dobře vedený výcvik psa baví

Potom, co se nadějný adolescent rozloučí se svou první rodinnou, nastupuje do samotného výcviku. Předtím ještě absolvuje důsledné zdravotní testy, aby bylo jasné, že svoje poslání zvládne. Výcvik potom trvá 6-8 měsíců a je provázen důsledností a láskou. Je potřeba, aby pes byl trpělivý a pečlivý, náročnost výcviku se zvyšuje. Neznamená, že pejsek, kterému trvá výcvik delší dobu je horší.

Cvičištěm jsou všechna možná veřejná místa od nákupních domů, čekáren lékařů, úřadů, nebo nádraží, kde se nacvičuje vstup a výstup do hromadné dopravy. Nejtěžší fází výcviku jsou situace, kdy se psi musí sami rozhodnout, kudy obejít nečekané překážky (například nevhodně zaparkovaná auta) či se zachovat v neplánovaných situacích. A pak už dostanou postroj a jsou přidělení k člověku, kterému pak pomohou žít šťastnější a kvalitnější život.

U některých psů se rozvine nevhodná povaha nebo vážný zdravotní problém či méně nadšení k práci a nejsou ve výsledku k práci vodících psů vhodní, v takových případech jsou osloveny rodiny s postiženými dětmi, kde by mohl zastávat roli canisterapeuta.

Výcvik vodicích psů je velmi náročný i finančně, určitě jste se setkali ve sdělovacích prostředcích s finančními sbírkami pro výcvik konkrétních  pejsků. Pomoci lze i nefinančně, můžete se stát předvychovatelem štěněte. Každopádně výcvik vodicích psů je úžasná a hlavně obrovsky záslužná práce a všem, kteří ji s láskou dělají, patří velký dík.

autor: Pavlína Jelínková

Foto: https://stock.adobe.com

Hrdinové dočasné péče

Tajemství psí mimiky aneb co se honí hlavou vašemu chlupáčovi?

Největší zlozvyky našeho psa a jak jim čelíme

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz