Tajemství psí mimiky aneb co se honí hlavou vašemu chlupáčovi?

Pes byl prvním domestikovaným zvířetem vůbec. Vztahy s našimi čtyřnohými přáteli jsme začali budovat již před 40 000 lety. Za tu dobu jsme se spolu naučili nejen komunikovat, soužít, ale také řešit vzájemné konflikty a hledat kompromis, který zaručuje spokojenost obou stran.

Psi disponují mimikou stejně jako lidé – a když její pomocí vyjadřují své emoce, spoléhají na to, že jim porozumíme. Jak ale první studie, která zkoumala naši schopnost porozumět našim čtyřnohým miláčkům, ukázala, tato schopnost není daná evolucí, ale je naučená.

Naše kultura se kolem psů hodně točí, a pokud člověk vyrůstá v prostředí, kde se psi pohybují, jeho schopnost porozumět jeho potřebám roste a dokonce se přirozeně vyvíjí s věkem. Pojďme si uvést základní obličejové výrazy psů a co znamenají.

Upřený pohled

Co se týče obličeje psa, nejvíce emocí dokážete vyčíst z jeho očí. Pokud na vás pes při nějaké činnosti upřeně hledí, buďte si jisti, že se snaží vyčíst, zda danou aktivitu schvalujete. Dává tím také najevo svou lásku a to, že váš názor bere v potaz. Avšak pozor – pokud se pes upřeně dívá na jiného psa, značí to agresi.

Mrkání či mžourání při očním kontaktu

Pokud pes při pohledu na svého páníčka mrká nebo mžourá očima, signalizuje to fakt, že se snaží vyčíst, co se mu páníček snaží říct. A to hlavně, když dojde na podávání příkazu, kterému třeba ještě dokonale nerozumí – jde ale o znamení, že se ho usilovně snaží pochopit.

Zvedání obočí

Jedná se o signál, že je váš pejsek překvapen – se zvedáním obočí zpravidla přichází i rozšíření očí do stran. Můžete na to nahlížet jako na psí verzi toho, když je člověk překvapen narozeninovou párty, o které nevěděl. Této emoce můžete využít ve svůj prospěch, a zkusit ho třeba naučit nějaký nový povel. Má teď hodně otevřenou mysl, kdy lépe vnímá jakékoli podněty.

Zívání

Pokud váš pejsek nadměrně zíve, nemusí to znamenat jen to, že je unavený z dlouhé, aktivní procházky. Zíváním pejsek dává najevo také to, že je nervózní a úzkostlivý. V takových momentech zkuste jít po příčině, co by tyto nemilé emoce mohlo chlupáčovi způsobovat.

My se s nadměrným zíváním našeho psa potýkáme dennodenně a postupem času jsme zjistili, že ho nejvíce znervózňuje to, když se mu nedostává dostatek pozornosti. Pro vyžehlení situace pak často stačí pár pohlazení po hlavě.

Olizování tlamajzny

Za olizováním tlamy se může ukrývat to, že se vám váš pejsek podrobuje a je připraven poslouchat, nebo že pociťuje úzkost. Pokud však v jeho okolí není nic, co by mu mohlo úzkost způsobovat, buďte si jisti, že olizování tlamy je znakem dobře fungujícího vztahu.

Krčení čenichu

Pokud pes začne krčit svůj čenich a vycení své přední zuby, mějte se na pozoru. Značí to agresi, naštvání a radikální nesouhlas. Náš pes toto dělá vždy, když mu chceme něco sebrat – například odpadky, které našel venku. Nechceme přece, aby si podráždil žaludek nebo se, nedejbože, otrávil, a tak jsme v těchto situacích ochotni vstoupit do konfliktu.

Závěrem

Naši čtyřnozí přátelé se s námi snaží komunikovat už od nepaměti. A možná proto, že jsme tak ochotni jejich potřebám naslouchat, stále stojí po našem boku a jsou našimi věrnými společníky. Pes je nejlepší přítel člověka, ale nezapomínejte na to, že pokud chceme dosáhnout harmonického soužití s našimi miláčky, mělo by to platit i naopak – tedy že se člověk stane nejlepším přítelem psa.

Líbil se vám náš článek o psí mimice? Pokud ano, napište nám do komentářů na Facebooku. A v lednu se můžete těšit na další díl, kde si krátce probereme výrazy, které se do dnešního článku nevešly a přesuneme se ke zkoumání řeči těla. Packu na to.

Odkaz na podkladovou studii zde.

Autor: Jakub Janíček

Foto: Marcus Cramer on Unsplash

Když má pes něco s očima…

Dětství se psem aneb co mě naučilo vyrůstání s psím přítelem

 

 

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.

Sledujte nás na Facebooku:
Facebook Puppydu.cz