Hraní, kousání, běhání i přetahování je součástí přirozeného chování všech psů. Takovou stimulaci by psi měli zažívat pravidelně a hračky jsou skvělým způsobem, jak toho docílit. Pokud totiž naši čtyřnozí kamarádi nebudou mít prostředky k podpoře svých přirozených instinktů, nejenže budou šíleně znudění, ale přebytečná energie by u nich mohla vyvolat problémy s chováním.
Hraní udržuje psy šťastné, naplněné a zdravé, navíc když se do hraní zapojíte i vy, utužíte s chlupáčem vaše jedinečné pouto. Jak ale vybrat ty správné hračky? Spousta pejskařů už někdy určitě přemýšlela nad tím, zda se nedá sehnat nějaká univerzální hračka, která by udržovala psa spokojeného na všech frontách. Hraček existuje v dnešní době nepřeberné množství, ale dokonalou nenajdete nikdy.
Vždy jich tedy budete muset kombinovat více a jejich volba záleží na velikosti vašeho psa, jeho plemenu, věku nebo například prostředí, ve kterém vyrůstá. Každý pes má navíc i nějaké osobní preference, takže není nic jednoduššího než zkoušet. Pojďme se podívat na to, z jakých typů psích hraček můžete vybírat.
Staré dobré míčky a další aportovací hračky
Aport je tou nejzákladnější, nejčastější a nejoblíbenější hrou nejen mezi psy, ale i jejich páníčky. Váš chlupáč se u aportování řádně proběhne, zatímco vy se nadýcháte čerstvého vzduchu. Když navíc tuto hru uchopíte za ten správný konec, můžete ji využít i na to, abyste vašeho pejska naučili základní povely. Pes si díky této hře také osvojí motorické dovednosti.
Pro konání této nekonečně zábavné aktivity vám poslouží i obyčejný klacek, mimo to je na trhu velká řada jiných aportovacích hraček, jako je např. frisbee nebo míčky, do kterých se dá vložit pamlsek. Při výběru takové hračky berte v potaz velikost tlamičky vašeho psa, ať není příliš velká, nebo naopak malá. Pokud možno, vyhněte se tenisovým míčkům, jejich materiál může poškozovat psí zuby.
Přetahovadla ukážou, kdo má větší sílu
Přetahovadla jsou dalším populárním druhem psích hraček. Někteří psi se přetahováním nemohou nabažit a své páníčky neustále vybízí k poměřování svých sil, jiní o něj nejeví téměř žádný zájem. Přetahovadla se vyrábí z lana, ale na trhu najdeme i gumová či plastová. Pomáhají posilovat psí čelisti, a pokud je na jednom konci vroubkovaný objekt, mohou být prospěšná i pro zuby, kdy mechanicky odstraňují přebytečný plak – o čištění psích zoubků si můžete přečíst v našem starším článku.
Dávejte si ale pozor na to, aby váš pejsek kus lana nepozřel – jeho trávení by mohlo přinést vážné komplikace. Pokud začne přetahovadlo jevit známky opotřebení nebo se dokonce začne rozpadat, okamžitě ho radši vyhoďte a vyměňte za nové.
Plyšové hračky ukážou charakter
K plyšovým hračkám psi různých velikostí a osobností přistupují jinak. Menší a klidnější psi mají tendence si hračku nosit všude a opečovávat ji skoro jako miminko, a tak jí často zajistí i exkluzivní místo ve svém pelíšku. Takoví psi k hračce velice přilnou a pečlivě si ji střeží, což přispívá k budování jejich soucitu se vším živým i neživým.
Když se však s plyšákem setká větší pes či rváč, obvykle ji začne nelítostně trhat. Pak si ji buď všude nosí jako kořist, aby se před námi předvedl a udělal nám radost tím, jak všude roznesl plyš, nebo ji začne ignorovat.
V každém případě si dávejte pozor, aby váš pejsek plyš nespolykal. To by opět mohlo vést k potížím s jejím trávením, ačkoliv ne tak závažným jako v případě spolykání kousků lana. Plyšové hračky mají často krátkou životnost, psi se na nich ale dokážou patřičně vyřádit, čas od času tedy není na škodu mu toto dovádění dopřát.
Pískací hračky jako alternativa skutečné kořisti
Někteří páníčci pískací hračky svým psům ze zásady nekupují, protože je irituje zvuk, který vydávají. Takové hračky však mohou být prospěšné proto, že podporují přirozené instinkty psa. Jak? Psi mají zažitou potřebu lovit a vydávaný zvuk je vybízí k tomu, aby dali hračce pořádně za vyučenou. Taková hračka má pak také krátkou životnost, ale co byste pro spokojenost vašeho čtyřnohého miláčka neskousli?
I v tomto případě si však dávejte pozor na pozření nějakých součástek hračky. Snadno se pak může stát, že váš původně pohodový večer skončí na veterině, kde navíc můžete počítat s tučným honorářem za provedený komplikovaný zákrok.
Interaktivní hračky pro podporu myšlení
S interaktivními hračkami pro psy se v poslední době roztrhl pytel. Rozvíjejí schopnosti řešit problémy a kognitivní funkce a jsou navrženy tak, aby jejich rozklíčování pro vašeho miláčka nebylo tak snadné. Jejich použití se tedy hodí pro případ, že si potřebujete od chlupáče odpočinout. Taková hračka dokáže psa zabavit i na několik hodin – proč? No přece proto, že k vyřešení tohoto rébusu mají obrovskou motivaci ve formě pamlsku.
Toto všechno jsou základní druhy hraček, reálně jich však existuje mnohem více, za zmínku rozhodně stojí hračky do vody, hračky ze dřeva nebo takové hračky, které podporují dentální zdraví psů. Ve finále je to o tom, co si přeje váš miláček. A určitě se s námi shodnete na tom, že pohled na vrtící se ocásek vašeho mazlíčka je skvělá odměna za vzniklý nepořádek i za to, že utratíte pár korun navíc.
A víte, že se už blíží vánoce. Nefalšovaná psí radost přece potěší…
Autor: Jakub Janíček
Foto: Mathew Coulton on Unsplash