fbpx

Jedovaté rostliny pro psy: Na které pokojovky si dát pozor?

Nezáleží na tom, jestli máte doma chronického okusovače nebo jestli pokojové rostliny nechávají vašeho chlupáče klidným. Těchto pár užitečných informací se vám čas od času určitě bude hodit. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde na nějakou z těchto ne úplně vhodných rostlin narazíte. A kdy na ní váš čtyřnohý darebák dostane chuť. Je tedy lepší dopředu vědět, co všechno může vašemu psovi hrozit a co s tím, než pozdě litovat.

Pokojové rostliny a jejich nebezpečí pro psy

Kdo by nemiloval interiér plný šťavnaté zeleně. Pokojovky mají zkrátka u nás doma místo, pečujeme o ně často stejně dobře jako o své čtyřnohé kamarády. Některé pokojové rostliny ale mohou být pro psy fatálně jedovaté. Dali jsme proto dohromady seznam těch, které mohou ublížit nejvíc a navrch pár rad, jak to udělat, abyste se jejich pěstování nemuseli vzdát.

Proč psi okusují zelené rostliny?

Psi často jedí trávu kvůli pročištění organismu. Obvykle venku jedí jeden druh trávy, takže pokud jde o onu ostřici, tu psovi zakazovat nemusíte. Ostatní rostliny ho ale raději jíst nenechejte.

Pokud jde o pokojové rostliny, jsou většinou (opravdu hodně často) jedovaté. Nebezpečné mohou být i použité postřiky nebo vypitá z podmisky. Kromě akutní otravy, která může v nejhorších případech skončit i smrtí, se problém může projevovat i zažívacími obtížemi, zvracením, průjmem, apatií či nechutenstvím.

O tom, co dělat během zažívacích potíží, už jsme psali v samostatném článku, pamatujete?

Co dělat při otravě rostlinou?

Pokud je jasné, že váš pes nějakou část potenciálně nebezpečné rostliny snědl, na nic nečekejte a okamžitě navštivte veterináře. Jak poznat otravu? Váš psí darebák bude třepat hlavou, škrábat se, hodně slinit – no prostě pěna u huby, to je pak zle!

Pokud vašemu miláčkovi oteče tlama, nesnažte se vyvolat zvracení, než se k veterináři dostanete. Naopak může pomoci voda s rozpuštěným aktivním uhlím, či alespoň pár kostek ledu na snížení otoku. K veterináři s sebou část rostliny přinesete, aby mohl správně identifikovat charakter problému. Pokud je to vysloveně urgentní, zkuste také volat 156, tam vás přepojí na nejbližší ordinaci.

Může se také hodit článek o první pomoci pro psy.

Jedovaté rostliny pro psy: Na které si dát největší pozor

Difenbachie a její příbuzní

Hojně pěstovaná, hojně způsobuje otravy. Listy obsahují krystalky šťavelanu vápenatého, po pozření hrozí smrt. Podobné otravy způsobují monstera, filodendron, kala a aglaonema.

Azalka (Rododendron)

Rovněž velmi toxická, způsobuje závažnou otravu i po pozření 2–3 listů.

Oleandr

Celý jedovatý, včetně kořenů. Otrava způsobuje změnu tlaku, zažívací obtíže a silnou bolest břicha.

Cibulnaté rostliny

Hvězdník, lilie, narcis, tulipán, hyacint – jedovaté jsou hlavně cibule, ty ale bohužel psi žerou nejčastěji. Pozor na odložené cibule na zahradě či např. balkoně. Otrava zasahuje nervovou soustavu a dá se jí snadné předejít.

Další nebezpečné rostliny pro pejsky

Mezi další jedovaté rostliny pro psy patří aloe vera, brambořík, tlustice, šplhavec, tchynin jazyk, monstera a elegantní, ale velmi nebezpečná palma cykas. Také fíkus je pro psy jedovatý – různé druhy fíkusů obsahují latex, který může způsobit podráždění kůže, sliznic a zažívacího traktu. Příznaky mohou zahrnovat zvracení, průjem a podráždění v okolí úst.

Naopak ibišek patří mezi relativně bezpečné rostliny pro psy. Pokud váš chlupáč sní malé množství, nemělo by to způsobit vážné problémy. Přesto může dojít k lehkému podráždění zažívání, pokud zkonzumuje větší množství.

Jak na bezpečné pěstování pokojovek s pejskem v domácnosti

  • Jistota je jistota – umístěte rostliny mimo dosah vašeho čtyřnohého kamaráda, na vyvýšené místo nebo používejte závěsné květináče.
  • Dbejte, ať má váš miláček dostatek kvalitní a chutné stravy, aby měl sníženou potřebu ochutnávat rostliny.
  • Pokud bude mít váš chlupáč dost hraček a jiného vyžití, bude mít menší motivaci k okusování z nudy.
  • Vybírejte rostliny pečlivě, ty nebezpečné radši vyměňte nebo někomu podarujte.
  • I výcvikem se dá riziko snížit, zaměřte se na něj.
  • Vyzkoušejte přírodní repelent – většina psů nemá ráda citrusy. Zřeďte citronovou šťávu s vodou a květiny jí poprašte, čímž snížíte riziko okusování.
  • Otravu nikdy nepodceňujte, při vážných příznacích na nic nečekejte a ihned jděte k veterinárnímu lékaři.

Bezpečné zelené radosti pro všechny

Soužití psů a pokojových rostlin nemusí být nemožné. S trochou plánování, správným výběrem rostlin a preventivními opatřeními můžete vytvořit prostředí, které bude bezpečné pro vašeho čtyřnohého kamaráda a zároveň plné zelené krásy. Pamatujte, že zdraví vašeho mazlíčka je vždy na prvním místě, a v případě pochybností je lepší se některých rostlin vzdát nebo je umístit mimo jeho dosah.

Přejeme hodně štěstí při vytváření zelené oázy, která bude bezpečná pro všechny obyvatele vašeho domova!

 

Autor: Jakub Janíček

Foto: Photo by Alvan Nee on Unsplash

 

Čistota půl psa: jak na psí hygienu

Bílkovina = alfa a omega psí stravy

Můj pes přece nestárne

Podobné články:

Puppydu

Puppydu je místo, kde naleznete praktické informace týkající se zdraví a chovu psů. Projekt puppydu.cz provozuje rodina Průchových.